Zahraničí

Slovenského expremiéra Fica zadržela policie, obvinila ho z podněcování

Ve čtvrtek v podvečer v Bratislavě policisté zadrželi bývalého předsedu slovenské vlády Roberta Fica. Stalo se tak těsně před uskutečněním protestní jízdy auty na Tyršově náměstí. Policie Fica obvinila z podněcování.

Policie Fica zadržela krátce po 18. hodině na bratislavském Tyršově náměstí, kde měla odstartovat nelegální protestní jízda. Jeho spolustraníci jsou i přesto odhodlaní pokračovat v protestu.

"Předsedu strany Roberta Fica právě odvedli na policejní oddělení v Lermontové ulici, aby zmařili dnešní rozlučku s demokracií, vyjádření nesouhlasu s politikou vlády a její mluvčí prezidentky Čaputové," uvedla strana SMER, jejíž předsedou je Fico, kolem půl sedmé večer na facebooku.

Související obsah

Místopředseda strany Juraj Blanár poté sdělil, že protest se uskuteční i bez jeho předsedy. "Tohle nás nezastaví," dodal poslanec Ľuboš Blaha.

"Samozřejmě půjdeme na policejní stanici a budeme se ptát na to, proč se to stalo," doplnili členové strany na tiskové konferenci.

Robert Fico, zakladatel politické strany SMER, byl v čele slovenské vlády v letech 2012 až 2018. Jeho třetí vláda se ocitla v krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Prezident Andrej Kiska tehdy vyzval k obměně vlády nebo předčasným volbám. Fico později skutečně podal demisi a v premiérské funkci ho vystřídal Peter Pellegrini.

V současné době platí na Slovensku nouzový stav a veřejná shromáždění jsou zakázaná. Sejít se může maximálně šest lidí. Fico však chtěl protest uspořádat v souladu s pravidly, demonstranti se měli zúčastnit v autech. "Našeho protestu se může zúčastnit kdokoli, když se rozhodne vzít si své osobní motorové vozidlo a zařadí se mezi nás," avizoval bývalý premiér.

Policisté propustili Fica ze stanice ve čtvrtek večer. Je obviněný z trestného činu podněcování.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz