Domácí

Policejní prezident Švejdar po nástupu nové vlády skončí

Policejní prezident Jan Švejdar po třech letech skončí v této funkci. Podle jeho slov už jeho setrvání v čele policie není žádoucí. Do civilu chce odejít na jaře příštího roku.

Švejdar se chystá odeslat ministru vnitra žádost o propuštění ze služebního poměru k 3.1. 2022. Do civilu by pak chtěl odejít na konci března.

"Dospěl jsem k názoru, že moje další setrvání ve funkci není žádoucí a zbytečně by komplikovalo věcné řešení současných policejních a bezpečnostních témat. Učinit toto rozhodnutí pro mne bylo v osobní rovině těžké, profesně však bylo nevyhnutelné," vysvětlil Švejdar na twitteru.

Policejní prezidium se redakci TN.cz k této situaci odmítlo vyjádřit. "Nemám o tom žádné informace. S nikým jsem na toto téma nehovořila," řekla mluvčí prezidia Kateřina Rendlová.

Až do konce svého setrvání ve funkci však Švejdar plánuje pracovat na maximum. "Do konce svého funkčního období jsem připraven plnit své povinnosti s plným nasazením, ve prospěch občanů této země i příslušníků policejního sboru," uzavřel.

Zpráva o Švejdarově plánovaném konci přišla jen týden poté, co se policejní prezident v tajnosti sešel s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). "Já jsem se definitivní rozhodnutí pana Švejdara dozvěděl ve čtvrtek ve večerních hodinách, když mi začali volat novináři," uvedl Rakušan.

Související obsah

"Tématem schůzky bylo, kdy by Švejdar odešel. O ničem jiném ta schůzka nebyla. Od Rakušana tam padlo, ať si Švejdar rozmyslí, co chce dělat a kdy odejde. On na to řekl, že bere na vědomí a dá mu vědět. Od té doby řešil, že odejde do civilu," řekl Deníku N nejmenovaný zdroj.

Podle jiného zdroje měl Rakušan Švejdarovi sdělit, že současná koalice není pro to, aby dál zůstával v čele policie.

Rakušan je novým ministrem vnitra teprve pár hodin a hned musí vybrat nového klíčového manažera, který bude šéfovat 40 tisícům policistů. "Já do 3. ledna k tomu další informace vydávat nebudu," sdělil Rakušan. Nejčastěji se jako o novém nástupci mluví o Tomáši Lerchovi. Ten je aktuálně ředitelem pražské policie. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz