Domácí

Zeman souhlasil jmenovat Lipavského. Experti spekulují o směnném obchodě s Fialou

Nečekaný ústup prezidenta Miloše Zemana ve věci jmenování Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí otevřel prostor k řadě spekulací, co se vlastně během jednání mezi čtyřma očima odehrálo. I když šéfové pětikoalice svorně tvrdí, že Petr Fiala (ODS) prezidenta pouze přesvědčil svými argumenty, nejen politologové, ale i veřejnost na sociálních sítích spekulují o tom, co mohl Fiala Zemanovi slíbit nebo čím mu pohrozil.

Prezident se zalekl kompetenční žaloby a své možné prohry před ústavním soudem. A proto nakonec Fialovi ustoupil. To je jedna z nejčastějších spekulací. "Prohra u ústavního soudu by byla poměrně velkou kaňkou na jeho resumé," vysvětlil politolog Jiří Pehe.

Podle politologů mohlo hrát Fialovi do karet, že má na rozdíl od Andreje Babiše (ANO) většinu v Poslanecké sněmovně. Někteří ale nevylučují směnný obchod.

Související obsah

Třeba deník N upozornil na to, že Fiala ještě před schůzkou s hlavou státu jednal s jeho kancléřem Vratislavem Mynářem. "Můžeme spekulovat o nějakých v uvozovkách výměnných obchodech. Prezident je figura, která je důležitá při jmenování třeba velvyslanců. A může mít své zájmy v tom, aby vláda jmenovala některé jeho spřízněné figury," doplnil politolog Ladislav Cabada.

Sám Fiala i další lídři koaličních stran trvají na tom, že prezident prostě ustoupil. Hlavně proto, že země je kvůli pandemii koronaviru ve vážné situaci, které by soudní tahanice neprospěly. "Hrozby určitě ne a nemyslím si, že by to na pana prezidenta Zemana platilo," řekl designovaný premiér Petr Fiala.

"Petr Fiala přijel z Lán lehce rozrušený, možná unavený i rozcuchaný. Bylo vidět, že ten rozhovor asi nebyl příjemný," uvedl politolog Lukáš Jelínek.

Související obsah

Zemanova zpátečka překvapila skoro všechny a internet už tradičně zaplavila i vlna vtipů a dalších v uvozovkách zaručených zpráv, za co Zeman vyměnil svůj ústup. Ať už jde o jmenování generálů, šéfa BIS Koudelku, beztrestnost pro Mynáře nebo rozpočet Kanceláře prezidenta republiky. Je ale dost dobře možné, že Fiala zkrátka Zemana opravdu přesvědčil a za změnou názoru prezidenta prostě tentokrát nic není.

"Pan Fiala byl v pozici útočníka a pan prezident byl v pozici obránce. Troufám si hádat, že tam nešlo o žádné kšefty. Že šlo skutečně o nějaké politické vymezení," myslí si politolog Jan Herzmann. Zeman jmenuje novou vládu v pátek.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz