Zahraničí

Slovenského expremiéra Fica propustili z policejní stanice, je obviněný z podněcování

Policie ve čtvrtek pozdě večer propustila bývalého slovenského premiéra Roberta Fica z policejní stanice. Zadržela ho ve čtvrtek ještě před tím, než stačil uskutečnit nelegální protestní jízdu auty na Tyršově náměstí v Bratislavě. Během nouzového stavu, který na Slovensku je, se nesmí konat veřejná shromáždění. Fico je nyní obviněný z trestného činu podněcování, informoval o tom zpravodajský web tvnoviny.sk.

Fico ve čtvrtek večer z policejní stanice odešel. "Jediným účelem tohoto směšného zákroku bylo to, abych se nemohl zúčastnit autoprotestu," zkonstatoval po propuštění s tím, že policisté zákrok provedli na pokyn ministra vnitra Romana Mikulce. Bývalý slovenský premiér nyní čelí obvinění z trestného činu podněcování.

Krátce po propuštění někdo Ficovi poškodil auto, dozvěděl se to během toho, co poskytoval vyjádření médiím. Ten stejný pachatel také napadl člena ochranky místopředsedy národní rady. "Nebudu to komentovat. Předpokládám, že to nebyl normální člověk, nějaký blázen to byl," řekl Fico. 

Slovenská policie by se k zadržení bývalého slovenského premiéra měla vyjádřit v pátek během dne. "Dnes krátce po 18. hodině došlo k předvedení osoby R.F. na základě žádosti orgánu činného v trestním řízení. Podrobnější informace poskytneme v průběhu zítřejšího dne," uvedli ve čtvrtek slovenští strážci zákona na facebooku.

Související obsah

Na Slovensku aktuálně platí nouzový stav a veřejná shromáždění se konat nesmí. Sejít se může maximálně šest lidí. Fico chtěl protest uspořádat v souladu s pravidly, demonstranti měli být po celou dobu protestu v autech.

"Našeho protestu se může zúčastnit kdokoli, když se rozhodne vzít si své osobní motorové vozidlo a zařadí se mezi nás," avizoval bývalý premiér, který chtěl protestem vyjádřit nesouhlas s politikou současné vlády a s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Robert Fico, zakladatel politické strany SMER, byl v čele slovenské vlády v letech 2012 až 2018. Jeho třetí vláda se ocitla v krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Prezident Andrej Kiska tehdy vyzval k obměně vlády nebo předčasným volbám. Fico později skutečně podal demisi a v premiérské funkci ho vystřídal Peter Pellegrini.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz