Zahraničí

Lék proti covidu-19 by mohli mít žraloci, zatím se jej ale nedočkáme

Lék proti covidu-19 by mohli mít žraloci, zatím se jej ale nedočkáme
Zdroj: Getty Images

Podle vědců by žraloci mohli mít důležitou látku proti covidu-19. Lidé se jí ale zatím ještě nedočkají. Podle vědců je to ovšem pojistka do budoucnosti.

Ve vývoji léku proti covidu-19 by mohli sehrát zásadní roli žraloci. Klíčem k němu je jejich imunita. A to zejména proteiny, které by mohly pomoct nejen proti covidu-19, ale i proti dalším SARS virům, které se mohou v budoucnu objevit.

Tyto proteiny jsou známé jako VNAR. Jsou 10x menší než lidské protilátky, díky čemuž se dostanou i tam, kam ty lidské ne. Tvrdí to Aaron LeBeau z Wisconsinské univerzity. Podle portálu Zimo jeho tým již objevil tři proteiny VNAR, které úspěšně zabránily viru infikovat lidské buňky.

Související obsah

​V aktuální pandemii prý ale zatím bohužel nepomohou. Mohly by ale pomoct proti dalším epidemiím a pandemiím, které by mohly v budoucnu přijít. "Velký problém je, že je zde hodně dalších koronavirů, které by se mohly stát nakažlivými pro lidi. To, co děláme, je příprava arzenálu léků z VNAR, které by mohly být v budoucnu použity případně proti dalším epidemiím SARS. Je to druh takového pojištění do budoucnosti," řekl LeBeau.

Jeden z proteinů VNAR nazývaný 3B4 se prý pevně váže na špičatý protein covidu-19, kterým se on váže na lidskou buňku. Protein 3B4 by tak mohl této vazbě zabránit. LeBau tvrdí, že VNAR proteiny by byly účinné i proti nové variantě omikron, přestože studie skončila ještě před tím, než se začala nová mutace šířit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz