Naše Česko

Ohrožení orli vyvedli 11 mláďat. Populace se rozrůstá

Ohrožení orli vyvedli 11 mláďat. Populace se rozrůstá
Zdroj: Hynek Matušík

V letošním roce se ohrožený dravec orel královský rozrostl o jedenáct mláďat. Hnízdí převážně na jižní Moravě, kde ornitologové zaznamenali celkem čtrnáct párů. Nepřítelem orlů je hlavně člověk, který je vyrušuje při hnízdění, nebo je cíleně zabíjí.

Orel královský je jedním z nejohroženějších dravců Evropy, kde jsou dohromady 4 000 párů, z toho velká část žije v Rusku, Kazachstánu a Turecku. V České republice, konkrétně na jižní Moravě, letos ornitologové zaznamenali celkem 14 párů. Jde o původně stepní druh, který na Břeclavsku poprvé zahnízdil až v roce 1998.

"Od té doby pozorujeme postupný nárůst populace a osidlování dalších území. Minimálně jedenáct párů si letos postavilo hnízda a z toho devět prokazatelně sneslo vejce. Sedm párů nakonec úspěšně i vyvedlo mláďata, a to celkem jedenáct," informuje David Horal za Českou společnost ornitologickou (ČSO).

Související obsah

Orli jsou velmi citliví, když je někdo vyrušuje, ať už jde například o lesníky, rybáře či turisty. Rušení hnízdícího páru může vést až k opuštění hnízda. Dospělí orli královští zpravidla přežívají zimu v okolí hnízdiště, někteří mladí jedinci však odlétají na jih. Jejich hrozbou jsou především sloupy elektrického vedení a lidé, kteří je střílejí nebo otráví jedem.

Letos na začátku dubna byl totiž na Hodonínsku nalezen mladý samec orla královského, který byl přiotrávený. "Naštěstí se nejednalo o ptáka v hnízdním páru, protože to by znamenalo, že je zničeno celé hnízdění. Pokud jeden z páru zahyne, zbylý partner již mláďata nezvládne vyvést sám," vysvětluje Horal.

Související obsah

ČSO bojuje s pytláky, střelci a traviči prostřednictvím terénní jednotky. Tým psovodů funguje v rámci projektu PannonEagle Life, jehož hlavním cílem je podpora populace orlů královských v Česku, Maďarsku, Rakousku, Srbsku a na Slovensku.

Podívejte se na vzácné orly královské v naší galerii:

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz