Zajímavosti

Záhadné stopy v Tanzanii: Vědci mluví o novém druhu předchůdce člověka

Záhadné stopy v Tanzanii: Vědci mluví o novém druhu předchůdce člověka
Australopiték Lucy Zdroj: Profimedia

Miliony let staré stopy v Tanzanii mohou být důkazem existence dosud neznámého lidského druhu. Nová studie má ale i kritiky, kteří poukazují na nedostatek podkladů pro takové tvrzení.

Nová studie skupiny vědců z amerických univerzit zveřejněná v časopise Nature zmiňuje možnost, že 3,66 milionu let staré stopy v tanzanské Laetoli mohou poukazovat na dosud neznámý lidský druh.

Laetoli patří mezi známé naleziště pozůstatků po předchůdcích člověka. Na místě byla nalezená i slavná kostra Lucy, která patřila hominidovi zvanému australopiték afarský. Na několika místech se tam také nachází zkamenělé stopy našich předchůdců.

Související obsah

​Právě na jednu skupinu stop, které byly nalezeny již v roce 1976, se zaměřili vědci ve své studii. Nebylo totiž jasné, komu stopy patřily, jestli se vůbec jednalo o předchůdce člověka.

Obrázky a) a b) ukazují úsek zkoumaných stop. Obrázek c) ukazuje, jak jsou v oblasti Laetoli od sebe daleko jednotlivá místa se stopami (S, G a zkoumané A), na d) a e) je topografické znázornění dvou nejlépe zachovalých zkoumaných stop:

Zdroj

​Vědci při svém výzkumu použili několik různých metod včetně fotografií a 3D skenů k prověřování otisků nohou na různých nalezištích v Laetoli. Srovnávali především šířku a délku otisků s otisky černého medvěda, šimpanze a člověka. Vědci také zkoumali hypotézu, že by stopy mohly patřit černému medvědovi. Ten ovšem jen výjimečně chodí po dvou.

Na základě výzkumů zjistili, že stopy nalezené v roce 1976 nepatří medvědovi a byly rozdílné od těch již dosud známých jiných nalezišť z Laetoli. Ze zjištění tedy vyplývá, že v Laetoli byl více než jen jeden druh hominida. O který druh se má ale jednat, zatím není jasné.

Zkoumané stopy v Laetoli a jejich kontury:

Zdroj

Vůči objevu se ale zvedla i vlna kritiky. Problémem je jednak malý počet stop, na místě jich bylo jen pět, jednak také jejich tvar. "V naší nedávné studii uvádíme, že je potřeba nejméně 10 až 20 stop, než budete moci určit proměnnou hodnotu jen v jedné dimenzi, jako je například délka. Na všechny tři dimenze (hloubka, šířka a délka, pozn. red.) je pak potřeba více než 250 stop," uvedli specialista na životní prostředí a geografii Matthew Bennett a odbornice na paleoekologii hominidů Sally Reynoldsová ve svém komentáři na portálu The Conversation.

at, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz