Domácí

Prezident Zeman zveřejnil svou diagnózu. Prozradil také, proč jmenoval Lipavského

Prezident Zeman zveřejnil svou diagnózu. Prozradil také, proč jmenoval Lipavského
Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman promluvil o svých zdravotních problémech. Důvodem jeho nedávné hospitalizace v nemocnici bylo nechutenství. Řekl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Zároveň vysvětlil, proč nakonec souhlasil se jmenováním Jana Lipavského (Piráti) do funkce ministra zahraničních věcí.

Prezident Zeman v rozhovoru objasnil důvod své nedávné hospitalizace v nemocnici. Podle něj šlo o nechutenství. Odmítl, že by měl vážnější problémy. "Stále se léčím, nikoliv už s covidem-19, ale s poruchou zažívání," uvedl.

"Nejodpornější je jakási Džamila Stehlíková, která mě sice nevyšetřovala, ale udělala asi 10 diagnostik. Zapomněla ale na tu všední, kterou bylo nechutenství. Zhubl jsem asi 10 kilo a mám umělou výživu. Mám sondu do žaludku, léčím se a do toho pracuji," vysvětlil prezident. Ministryně pro lidská práva v Topolánkově vládě Stehlíková na sociálních sítích uváděla, že Zeman má "metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy s ascitem" a že "skokově zdementněl".

Související obsah

Zeman však přišel kvůli zdravotním problémům o některé kratochvíle. "Poslouchám doktory. Zakázali mi kouřit, protože to podporuje nechutenství. Zakázali mi alkohol, dokonce i víno, které mám rád. Už měsíc jsem bez alkoholu a cigaret a žiji," řekl. V závěru rozhovoru prozradil, že jeho osobní lékař, ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, mu také zakázal létat, proto se v posledním roce mandátu nevypraví do Izraele a do Číny, jak doufal.

V rozhovoru prezident také přiznal, že je zastáncem povinného očkování. Sám Zeman covid-19 na konci listopadu prodělal. "Není to experimentální vakcína. Myslím si, že lidé, kteří chodí na demonstrace, se mstí za svoji bezvýznamnost," uzavřel Zeman.

Zeman vysvětlil, proč jmenoval Lipavského

Prezident také vysvětlil, že změnil názor na jmenování Lipavského po pondělní schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS). Dlouho se spekulovalo, proč hlava státu své stanovisko přehodnotila. Objevovaly se spekulace o různých výměnných obchodech mezi novou vládu a prezidentem.

"Na naší poslední schůzce Petr Fiala mi osobně garantoval, že pan Lipavský se bude chovat podle vládního programového prohlášení. To znamená, že dodrží strategické partnerství s Izraelem a podpoří Visegrádskou čtyřku," vysvětlil Zeman.

Právě chladné vztahy k Izraeli a Visegrádské čtyřce patřily mezi důvody, proč Lipavský Zemanovi vadil. "Petr Fiala mě ujistil, že žádné sudetoněmecké dny nebudou. To byl také jeden ze šílených nápadů Lipavského," doplnil Zeman.

Související obsah

Zemanovi také vadilo Lipavského dle něj nedostatečné vzdělání. "Není magistr a je bakalář. Navíc jeho bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou," vysvětlil prezident s tím, že nakonec však s jeho jmenováním s těžkým srdcem souhlasil. Že předtím jmenoval ministrem vnitra Jana Hamáčka, který neměl žádný vysokoškolský titul, Zeman vysvětlil tak, že v tomto případě šlo o ministra vnitra, ale Lipavský bude coby ministr zahraničí stát reprezentovat navenek. 

"Jednoho krásného dne sama vláda uzná, že je zatížena Lipavským jako slabým ministrem a přehodnotí své postoje," uzavřela hlava státu.

Babiš se ukázal jako člověk, který nechce bojovat

Prezident se také vyjádřil k možné kandidatuře Andreje Babiše na Pražský hrad. Uvedl, že si váží výsledků, jakých dosáhla Babišova vláda, ale že jej Babiš překvapil. Zeman byl ochotný jej dvakrát pověřit sestavením vlády, a to navzdory tomu, že koalice SPOLU a PirSTAN má ve Sněmovně většinu. Babiš to ale veřejně odmítl.

"Babiš bude dobrý kandidát na prezidenta, o tom nepochybuji. Na druhou stranu se ukázal jako člověk, který nechce bojovat a předčasně rezignoval," myslí si Zeman.

Naopak konec policejního prezidenta Jana Švejdara Zemana nepřekvapil. Přiznal, že o něm věděl dopředu. Navíc mu vadil Švejdarův výrok o tom, že v případě povinného očkování by policie přišla o 10 tisíc pracovníků. Zeman k tomu řekl, že je to na hranici s přečinem šíření poplašné zprávy. 

Zeman v pátek v Lánech jmenoval novou vládu. Podívejte se na záběry:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz