Počasí

Zkraje týdne se ochladí. Budou bílé Vánoce? PŘEDPOVĚĎ

Vánoční drama pokračuje! Počátkem nového pracovního týdne k nám bude proudit studený vzduch od severu. Ten výrazně srazí teploty – při malé oblačnosti budou ve středu klesat až k -10 °C. Zlom ale přijde na Štědrý den – to se k nám od jihozápadu dostane teplý vzduch a nad naším územím se bude střetávat studený vzduch od severu s teplým od jihozápadu.

Počátkem týdne k nám bude proudit studený vzduch od severu, který přinese návrat zimního počasí. A tak do úterý na horách na severu území napadne až 10 cm sněhu. Citelně se ochladí i v nižších polohách. Na Štědrý den se nad naším územím bude střetávat studený vzduch od severu s teplým od jihozápadu.

Tvořit se tak budou četné srážky a v jakém skupenství kde budou, přesně závisí na poloze tohoto frontálního rozhraní. Nyní to ale vypadá, že ve studeném vzduchu bude ležet sever a severovýchod území. Složitější meteorologickou situaci bychom na Štědrý den jen těžko hledali. Vánoční počasí tak zůstává napínavé až do poslední chvíle.

Frontální rozhraní nad naším územím na Štědrý den Zdroj: TN.cz

​Ve středu po ránu bude až -10 °C

V pondělí bude na našem území od severu proudit studený vzduch, ten přinese návrat zimy. Oblačnost bude proměnlivá –⁠ převážně ale zmenšená –⁠ převládat bude polojasno, přechodně až jasno, pouze na horách na severu bude oblačnosti více a tam očekáváme sněžení, jinde se budou sněhové přeháňky vyskytovat pouze ojediněle. Po ránu pozor na tvorbu náledí, během dne se mohou na horách tvořit sněhové jazyky.

Odpolední teploty se zastaví mezi -2 až 3 °C, pocitovou teplotu bude snižovat čerstvý vítr zejména na Českomoravské vrchovině – pohybovat se tam bude na -5 °C. V úterý bude oblačno, během dne místy až polojasno, zejména na horách místy sněžení, jinak pouze ojediněle sněhové přeháňky. Ranní teploty budou klesat na -2 až -6 °C. Denní teploty se zastaví mezi -3 až 1 °C.

Ve středu bude nejméně oblačnosti z celého týdne – bude jasno až polojasno. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty budou klesat na -4 až -8 °C, ojediněle na -10 °C. Denní teploty se budou opět pohybovat mezi -2 až 2 °C. Ve čtvrtek bude oblačno, na jihozápadě území postupně až zataženo a tam místy sněžení nebo sněhové přeháňky, které budou postupně přecházet ve srážky mrznoucí a dešťové. Ranní teploty budou klesat na -4 až -8 °C. Denní teploty mezi -2 až 2 °C.

Středeční ledové ráno Zdroj: www.wetterzentrale.de

​Zafunguje opět vánoční obleva?

Na Štědrý den bude počasí v Česku pod vlivem frontálního rozhraní – to bude oddělovat studený vzduch od severu od teplého na jihozápadě. A na jeho přesné poloze budou závislé teploty i druh srážek. Zatím to vypadá, že v chladnějším vzduchu bude zůstávat sever a severovýchod našeho území – tam se budou odpolední teploty pohybovat lehce pod bodem mrazu a bude sněžit. Naopak v teplém vzduchu bude pršet nebo se bude jednat o srážky mrznoucí a teploty se budou pohybovat od 2 do 6 °C.

A podobně nejisté jsou prognózy i na 25. a 26. prosince. Zřejmě se ale většina našeho území dostane do teplého vzduchu a sněžit bude pouze na vrcholcích hor, jinak to bude o dešti. Ojediněle i mrznoucím. V sobotu bude zataženo až oblačno, občas déšť, ojediněle i mrznoucí. Sněžení na vrcholcích hor. Ranní teploty budou klesat až na 1 až -3 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C, ojediněle až na 8 °C. V neděli bude oblačno, místy déšť. Ranní teploty budou klesat na 3 až -1 °C. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až 7 °C, ojediněle až 9 °C.

Teplotní maxima 26.12. na Štěpána Zdroj: www.wetterzentrale.de

​Jaká je pravděpodobnost bílých Vánoc nad starým kontinentem?

Poslední opravdu bílý Štědrý den, kdy jsme si mohli dosyta stavět sněhuláky, přinesly naposledy roky 2001 a 2010. Ještě v 60. letech bylo šest sezon bílých Vánoc i v nížinách, naopak v posledních deseti letech nebyly jediné bílé Vánoce.

A výhledy klimatických změn, které hovoří o dalším nárůstu teplot vzduchu, se přiklání k tomu, že Vánoc na sněhu bude ubývat nejen v nížinách, ale také v horských oblastech. 

Pravděpodobnost bílých Vánoc v Evropě Zdroj: TN.cz

​Jaké počasí bude na Vánoce? Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz