Zahraničí

Nepodceňujte své oči. Rutinní test zraku v optice ženě zachránil život

Nepodceňujte své oči. Rutinní test zraku v optice ženě zachránil život
Zdroj: Profimedia

Nebýt běžného testu zraku v optice, 46letá Britka Sarah by už nejspíš nebyla naživu. Když totiž začala vidět rozmazaně, nepřikládala tomu dostatek pozornosti a domnívala se, že zkrátka bude potřebovat dioptrické brýle. V optice ale zjistili, že se nejedná o běžný problém zraku a poslali ji k lékaři. Po sérii vyšetření si Sarah vyslechla drsnou diagnózu. To, co pokládala za krátkozrakost, se totiž ukázalo být rakovinou mozku.

Dvojnásobná maminka Sarah Cardwellová se při příležitosti Národního týdne informovanosti o zdraví očí svěřila se svým příběhem, který by mohl řadě lidí klidně i zachránit život. Svou zkušenost popsala pro zpravodajský web Leeds Live. Vše začalo v létě roku 2018, když si všimla, že vidí rozmazaně.

V tu chvíli si řekla, že asi bude potřebovat nové dioptrické brýle. "V té době jsem nosila brýle jen při řízení," vzpomíná. "Neustále jsem si říkala, že si musím domluvit schůzku v optice, ale kvůli náročné práci a dvěma malým dcerám jsem to stále odkládala," řekla.

Do optiky tak dorazila až za několik měsíců. Optometrista jí provedl sérii testů, které nikam nevedly. Pokoušel se zjistit, zda se jí zrak zlepší, když vyzkouší čočky s různými hodnotami dioptrií, nenastala však žádná změna.

Související obsah

​Doporučili jí proto, aby se svěřila do rukou lékařů. Ještě ten den ji manžel doprovodil do nemocnice, kde jí oční lékař vyšetřil zadní část oka a provedl test barvosleposti. "Poté mi položil spoustu otázek o tom, zda se snadno neunavím a zda jsem si všimla dalších neobvyklých příznaků," řekla Sarah.

Svěřila se lékaři, že bere tabletky železa kvůli anémii a trpí na silné bolesti hlavy. Se zrakem ji však nenapadlo to spojovat. "Myslela jsem si, že je to způsobené únavou a přetížením," uvedla.

Pomocí magnetické rezonance však v nemocnici odhalili nádor na mozku, který Sarah tlačil na oční nerv. Hned druhý den ji čekala operace, která, jak se zdálo, dopadla dobře. O půl roku později u ní ale lékaři našli další nádor, Sarah tak musela podstoupit druhou operaci. 

Související obsah

​Ani ta jí nepřinesla vysvobození, neboť vzápětí u ní propukl zánět mozkových blan. Absolvovala tak další dvě operace. Nyní je její stav stabilní a žije poměrně normální život. Každoročně ale musí docházet na magnetickou rezonanci.

Svůj příběh Sarah sdílí proto, aby lidé nepodceňovali problémy se zrakem. "Návštěvu optiky jsem odkládala celou věčnost. Nyní si mnohem více uvědomuji, že problém se zrakem může být známkou něčeho vážného. S odstupem času si přeji, abych šla do optiky dříve. Nepochybuji o tom, že mi ta rutinní kontrola zachránila život," dodala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz