Zajímavosti

Nový milník vesmírného turismu pokořen, z kosmu se vrátil další miliardář

Vesmírný turismus má za sebou další milník. Japonští vesmírní turisté, kteří strávili 12 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se už vrátili na Zemi. Turisté stanici navštívili poprvé od roku 2009.

Na zamrzlé stepi v centrálním Kazachstánu přistála v pondělí ráno vesmírná loď Sojuz. Na její palubě byli dva japonští vesmírní turisté a ruský kosmonaut.

46letý módní magnát Yusaku Maezawa za cestu pro sebe a svého producenta zaplatil téměř 1,8 miliardy korun. Podle jeho slov to ale stálo za to. "Nejpamátnější moment byl, když jsem ISS viděl ještě ze Sojuzu chvíli předtím, než jsme zakotvili," řekl Maezawa.

Dvojice Japonců se stala prvními vesmírnými turisty, kteří ISS navštívili od roku 2009. "Do vesmíru jsem se těšil na sporty, až si tady zahraji badminton nebo stolní tenis. Na co jsem se netěšil, jsou věci spojené s toaletou," dodal turista.

Související obsah

​Na ISS se před 12 dny vydali z kazašského kosmodromu Bajkonur na palubě vesmírné lodi Sojuz MS-20. Dvojici Japonců doprovázel ruský kosmonaut Alexandr Misurkin, který byl ve vesmíru už potřetí. Na oběžné dráze dohromady strávil přes 330 dní a absolvoval několik pracovních směn ve volném vesmíru.

Vesmírný turismus tak slaví další milník. A že jich letos nebylo málo. V létě se za hranici vesmíru nebo na jeho hranici dostali na palubách svých lodí dva miliardáři, a to Jeff Bezos a Richard Branson.

V září se pak na oběžnou dráhu Země vůbec poprvé v historii vydala skupina lidí bez profesionálního astronauta a v říjnu pak do vesmíru vyletěl nejstarší muž, který tam kdy byl, a to 90letý herec William Shatner. Podobných cest bude nejspíš přibývat a mezi další cíle miliardářů patří třeba let kolem Měsíce.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz