Zajímavosti

NASA slaví obrovský úspěch. Její sonda se poprvé "dotkla" Slunce

Parkerova sluneční sonda patřící Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně proletěla horní atmosférou Slunce. Je to vůbec poprvé, kdy se sonda "dotkla" naší nejbližší hvězdy. Stalo se tak 60 let poté, co si NASA stanovila tento cíl.

Poprvé v historii nejvyšší vrstvou sluneční atmosféry, tzv. korónou, proletěla sonda a odebrala tam vzorky částic. Parkerova sluneční sonda byla ze Země vypuštěna v roce 2018 a korónou proletěla už v dubnu letošního roku, až po několika měsících ale vědcům dorazila data, která museli nejprve prověřit.

Jedná se o významný milník v oblasti zkoumání Slunce a celkově pro astronomii. Sonda v blízkosti naší mateřské hvězdy dokáže uskutečnit objevy, které jsou ze Země či jiné sondy vyslané do vesmíru neuskutečnitelné.

Související obsah

​"Tento milník nám nejenže poskytuje hlubší vhled do vývoje našeho Slunce a jeho dopadů na sluneční soustavu, ale vše, co se dozvíme o naší vlastní hvězdě, nás poučí také o hvězdách ve zbytku vesmíru," vysvětluje Thomas Zurbuchen z NASA.

První průlet korónou trval jen několik hodin, rozhodně ale není posledním v rámci této mise. Parkerova sonda bude pokračovat ve spirále blíže ke Slunci a nakonec se dostane až 6 milionů kilometrů blízko k povrchu. Další nejbližší průlet by se měl uskutečnit příští rok v lednu.

Černá díra uprostřed galaxie

Astronomové v těchto dnech slaví i jiný úspěch. Evropská jižní observatoř získala dosud nejostřejší snímky oblasti kolem supermasivní černé díry, která se nachází v centru naší galaxie. Snímky ukazují obraz 20krát větší, než bylo možné pořídit dříve.

Související obsah

​"Chceme se dozvědět více o černé díře v centru Mléčné dráhy. Jaká je její hmotnost? Rotuje? Chovají se hvězdy v jejím okolí tak, jak očekáváme podle Einsteinovy teorie obecné relativity? Nejlepším způsobem, jak na tyto otázky odpovědět, je sledovat hvězdy na oběžných drahách v blízkosti supermasivní černé díry. A nyní jsme ukázali, že to můžeme udělat s větší přesností než kdy dříve," uvedl Reinhard Genzel, který za výzkum černé díry dostal v roce 2020 Nobelovu cenu.

Snímky hvězd v okolí supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy

Zdroj: European Southern Observatory

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz