Zahraničí

Americké soudy účtují s útočníky na Kapitol, další dostal 4 roky natvrdo

Americké soudy účtují s útočníky na Kapitol, další dostal 4 roky natvrdo
Zdroj: APTN

Zatím druhý nejvyšší trest za lednový útok na Kapitol si v pondělí ve Washingtonu D. C. vyslechl muž, který přetáhl kovovým obuškem policistu. Má jít na téměř čtyři roky do vězení.

Účtování amerických soudů s příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa, kteří po prohraných volbách vzali útokem Kapitol, pokračuje. Devlyn Thompson byl odsouzen na 46 měsíců za mříže. Soudce sice kvitoval, že se dotyčný hned přiznal a s vyšetřovateli spolupracoval, vzhledem k závažnosti a nehoráznosti celé akce však neseznal důvod pro nějaké výraznější zmírnění trestu, informovala americká média.

Thompson strávil v Kapitolu skoro tři hodiny. Nejprve se po strážcích zákona pokusil hodit reproduktor, ale zasáhl jen dalšího z výtržníků, kterého zranil. Poté na policisty vyrukoval s kovovým obuškem a jednoho z nich udeřil do ruky.

Související obsah

​Byl proto obviněn ze závažného trestného činu napadení policisty nebezpečnou zbraní. Podobně jako Robert Palmer, který hodil po ostraze Kapitolu hasící přístroj a napadl ji prknem a tyčí. Ten si minulý týden vyslechl dosud nejvyšší trest, pět let a tři měsíce za mřížemi. Stejnému obvinění čelí přes 140 výtržníků, stovkám dalších jsou kladeny za vinu méně závažné skutky.

Ale ani útok na úřední osobu beze zbraně nemusí vyjít pachatele lacino, další z výtržníků půjde sedět na 41 měsíců za to, že policistu udeřil pěstí do obličeje. Stejný trest si za vniknutí do budovy s cílem zmařit jednání Kongresu vyslechl i Jacob Chansley přezdívaný Šaman.

Thompsonovi nepomohla ani argumentace jeho právníka, který poukázal na to, že obviněný je autista a tehdejší dění chápal jen omezeně, a navrhoval rok vězení.

Celkem je za útok na Kapitol obviněno na 700 lidí. Odehrál se v den, kdy v něm probíhalo zasedání Kongresu, které oficiálně potvrdilo vítězství Joe Bidena v prezidentských volbách. Okolnosti násilné akce, která nemá v historii Spojených států obdoby a při níž zahynulo pět lidí, objasňuje zvláštní vyšetřovací komise, která se zabývá i tím, jaký podíl na útoku má Trump, který své příznivce k pochodu na Kapitol vyzval.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz