Domácí

Vzácný chov hus na jihu Čech zasáhla ptačí chřipka. Přežilo jich 420

Státní veterinární správa (SVK) musela zlikvidovat 1 300 hus ze šlechtitelského chovu, který má v Česku padesátiletou tradici. Veterináři zachránili 420 hus, aby tento druh úplně nevyhynul.

Veterináři u českobudějovického rybníka Velebil v úterý a ve středu vybijí 1 300 hus s ptačí chřipkou (dohromady 4 hejna), původně ale měli zlikvidovat 1 900 kusů. Husy ze šlechtitelského chovu vlastní společnost Rybářství Nové Hrady.

Z původního počtu se veterináři rozhodli ušetřit a zachovat 420 kusů, aby byla zachována genová rezerva. "Tyto husy budou přesunuty do jiné haly, kde se budou testovat a sledovat, zda se u nich neprojeví nákaza," uvedl ředitel jihočeské SVS František Kouba. 

Související obsah

Na místě pomáhá 25 profesionálních hasičů. Pracují v ochranných oblecích s FFP3 respirátory, protože jde o typ viru H5N1, který může být přenosný na člověka. V následujících 10 dnech se musí hlídat zdravotní stav hasičů, aby se u nich vir neprojevil. 

"Hasičům dále pomáhá pět zaměstnanců z Rybářství Nové Hrady. Dalších 12 profesionálních hasičů nosí husy, 4 až 5 je na dekontaminaci a zbytek je odsuvný personál," řekl velitel hasičů Jiří Pešek.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz