Domácí

Chmelaři zkouší nový systém, má pomoci zvýšit produkci a kvalitu úrody

Chytrá chmelnice, tak nazvali vývojáři systém, který má pomoci zvýšit produkci a kvalitu chmele. Sondy zavedené do půdy prý napoví, jestli má rostlina dost vláhy a jak reaguje na změny počasí nebo stav minerálů. Aktuálně chmel sledují na první ze šesti chmelnic v Hořesedlech na Rakovnicku.

Na chmelnici v Hořesedlech, která prý vyprodukuje dostatek chmele až pro 800 tisíc piv, se sešli odborníci přes počítačové technologie až zpoza oceánu a místní pěstitelé. Cíl mají jasný – udržet nejlepší kvalitu chmele a zajistit výnosy i do budoucna.

"Instalujeme tady půdní sondy na jednu ze šesti vybraných chmelnic. Budou měřit teplotu půdy až do hloubky 120 centimetrů," vysvětlil manažer pro udržitelný rozvoj z Plzeňského Prazdroje Ivan Tučník.

Ve výšce osmi metrů nad zemí budou chmelaři instalovat meteostanice, které budou po celý rok měřit klimatické podmínky působící na chmel.

Související obsah

​Meteostanice komunikuje i s půdní sondou, v níž je jednotka, která vše ovládá. V mobilní aplikaci pak chmelař z pohodlí domova vidí, jak se rostlině daří a co potřebuje.

"Farmáři ze sondy vidí data prakticky hned, je to pro ně velká pomůcka. Na světě je to u chmelu jedinečná metoda," řekl vědec David Seazer.

"Úroda chmele byla letos dobrá, očekávám, že tyhle moderní metody pomohou udržet tu kvalitu chmele na té nejvyšší úrovni," myslí si pěstitel chmele Rudolf Balvín.

Chmelnice jsou extrémně náchylné na změny počasí, pětinu úrody letos zničily silné bouřky s krupobitím, i tak byla sklizeň nejvyšší od roku 1996, urodilo se totiž přes 8 tisíc tun chmele. Většina jde ale na vývoz, například do pivovarů v Japonsku, ve Spojených státech nebo v Číně.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz