Domácí

Sůl a pivo při obědě? Chyba, varují lékaři. Prozradili, co to s lidmi dělá

Sůl a pivo při obědě? Chyba, varují lékaři. Prozradili, co to s lidmi dělá
Zdroj: Getty Images

Mnoho Čechů nezasedne k obědu bez solničky a piva na stole. Podle kardiologů si tak ale zadělávají na vážný zdravotní problém. Společně s nedostatkem pohybu totiž tato kombinace přispívá ke zvyšování krevního tlaku. V nemocnici pak častěji končí třeba i mladší pacienti po infarktu nebo mrtvici.

Kardiologové varují, že solnička a půllitr piva jsou sice nezbytnými doplňky každodenního jídla v řadě českých domácností, tato dvojice ale může lidem hodně uškodit. Společně v kombinaci s nedostatkem pohybu a vznikem obezity zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku. Lidé pak končí v nemocnicích s vážnými zdravotními obtížemi.

Vysoký krevní tlak totiž až třikrát zvyšuje riziko mozkové cévní příhody nebo srdečního selhání. Nad aktuální situací v Česku diskutovali kardiologové na 38. konferenci České společnosti pro hypertenzi.

Přestože za posledních 35 let počty pacientů s vysokým krevním tlakem ve věku 25 až 65 let zhruba o 6 % klesly (na 41,5 %), podle odborníků není důvod k radosti. Za celkový pokles může zejména lepší situace u žen, kde ubyl počet případů o 10 %. Čísla se daří snižovat i díky moderní léčbě, ale i zvýšenému povědomí o rizicích.

Související obsah

"Za posledních 35 let se nám daří zejména díky dobré léčbě, kterou pacienti dobře snáší, a změně životního stylu snižovat celkovou prevalenci hypertenze. Nyní však pozorujeme stagnaci, nebo i vyšší výskyt u mladších pacientů, zejména pak u mužů. V generaci třicátníků trpí vysokým tlakem každý pátý. Největší nárůst pak pozorujeme kolem 50. roku života a v 70 letech už trpí hypertenzí dvě třetiny obyvatel," varuje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

​Podle nedávné studie u skupiny mužů mezi 25 a 65 lety v průměru klesla za posledních přibližně 35 let hypertenze v poměru k aktuálnímu počtu obyvatel o 1,8 %. U žen to naopak bylo celých 9 %. A zatímco u žen klesala ve všech věkových skupinách, u můžu jich ve skupině 55 – 65 let naopak o téměř 2 % přibylo.

​"I přes pozitivní trend by mohl být výsledek mnohem lepší. Češi se čím dál méně hýbou, příliš solí a stále častěji bojují s obezitou. Také bohužel pijí první ligu, což negativně ovlivňuje hodnoty tlaku. Tyto návyky se velmi obtížně mění, pravdou však zůstává, že vysoký krevní tlak je jedním z nejrizikovějších faktorů infarktu, cévních mozkových příhod nebo srdečního selhání, jehož výskyt v posledních letech strmě narůstá, počty hospitalizací jsou neuvěřitelné," dodává expert.

Podle odborníků narůst případů vysokého tlaku souvisí často i s místem, kde lidé žijí. "Výskyt onemocnění je zvýšený v oblastech s vyšším výskytem obezity, ale i v těch regionech, kde je lepší povědomí o zdravém životním stylu a občané dbají lépe o své zdraví," vysvětluje předseda České společnosti pro hypertenzi Jiří Widimský.

Související obsah

​Za poslední tři dekády se také výrazně zlepšily možnosti léčby a počet léčených pacientů. Ne vždy to podle odborníků stačí. "Obecně je léčba třeba v situaci, kdy pacientovi dlouhodobě vyskočí krevní tlak nad 140/90 mm Hg a více... Potíž ovšem je, že ne každý léčbu dodržuje. Navíc řada pacientů svou hodnotu krevního tlaku dlouhodobě nesleduje a jsou i tací, kteří se chlubí, že 20 let nebyli na preventivní prohlídce," upozorňuje Linhart.

Kromě dodržování léčby se tak kardiologové snaží své pacienty motivovat k prevenci, přestože, jak sami přiznávají, jsou ve složité pozici. "Nutíme naše pacienty brát léky na něco, co nebolí, a zároveň po nich chceme, aby změnili svůj životní styl. Na oplátku jim nabízíme, že se vlastně nestane nic. To nic nás ale ochrání od plných oddělení pacientů ležících v nemocnicích po infarktu, mozkové příhodě nebo se srdečním selháním, které mají přímou souvislost s vysokým tlakem," dodává Linhart.

Podle něj k dobrému tlaku nejvíce přispěje fyzická aktivita, omezení konzumace soli a také je třeba si uvědomit, že není normální pít každý den alkohol. Není naopak potřeba si podle kardiologů zakazovat pití kávy, jelikož žádný výzkum neprokázal, že by významně ovlivňovala vysoký tlak.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz