Domácí

Lidé z obcí zasažených tornádem se chystají na Vánoce. Mnozí z nich je stráví na staveništi

I v obcích zasažených tornádem se lidé chystají na Vánoce. Pro řadu z nich to budou svátky na staveništi. Někteří mají teprve hrubou stavbu, ale i tak se snaží najít čas na vánoční odpočinek. Opravy je budou provázet i příští rok.

Příběh rodiny paní Kalužíkové sleduje televize Nova od samého začátku. Poprvé jsme ji potkali před zničeným domem krátce po tornádu. "Přežili jsme to se čtyřmi dětmi," popisovala v červnu po tragédii Marcela Kalužíková.

Rodina má za sebou rok, jaký by s ní nikdo neměnil. Z domu zůstala ruina a všichni se museli vystěhovat do maringotky na zahradě. "Mamka byla hrozně vyděšená a hrozně se mi zdává, jak tam prostě Eli křičí. A takový jako řvaní toho hurikánu," svěřila se Kristýna, dcera paní Kalužíkové.

Dnes už děti začínají na děsivé zážitky zapomínat a těší se na Vánoce. Pečení cukroví si ale letos museli odříct, rodina veškerou energii věnuje stavbě nového domu. Před pár měsíci tam byla jen díra v zemi, ale paní Kalužíková je nezlomná optimistka.

Související obsah

"V březnu 2022 se stěhuju," říkala v září. Tehdy ještě netušila, kolik sil a peněz ji to bude stát. Stavební firma sebrala peníze, ale postavila jen základovou desku. "Peníze nechtějí vrátit, budeme se muset soudit, ale i kdyby vrátili třetinu tak tohle se lidem nedělá," okomentovala chování firmy Kalužíková.

Kalužíkovi museli prodat chatu a najali si další stavební firmu. Díky tomu mají dnes hrubou stavbu hotovou a věří, že příští rok se budou stěhovat ze zahrady do nového domu. "My jsme věřící, takže Vánoce strávíme v modlitbách," uvedla paní Kalužíková.

Související obsah

Podobně jsou na tom i další zasažení tornádem. Hostinský v nedaleké Nové Vsi přišel o bratra, střechu nad hlavou i hospodu. Nic ho nezlomilo, a přestože se blíží Vánoce, práce pro něj nekončí.

"Furt makáme. Hospoda se musí celá postavit," řekl televizi Nova hostinský Ivan Sečkář. Teď shání peníze i materiál a věří že v březnu se zedníci pustí do práce. Koncem příštího roku by měla stát nová hospoda.

Opravy budou podle odhadů trvat ještě roky a lidé ze zasažené oblasti mají jedno společné přání. Aby se už tornádo do jejich kraje nikdy nevrátilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz