Zahraničí

Stařenka svoje děti neviděla už 8 let. Každý Štědrý večer čeká, že ji navštíví

Vánoce mají být o střetávání s blízkými, ne všichni ale mají na rodinu takové štěstí. Paní Mária Jarošová ze Spišského Štiavniku svoje blízké neviděla už dlouhých osm let. Přesto však každé Vánoce čeká, že za ní do domova pro seniory přijdou. Nikdy se to ale nestalo.

Paní Mária bydlí v domově pro seniory ve Spišském Štiavniku na Slovensku. Každý Štědrý večer čeká, jestli se za ní zastaví její příbuzní. Ale ani jednou za posledních osm let to neudělali, nenavštěvují ji ani přes rok. 

Stařenka má tři syny a jednu dceru. "Dostala jsem se sem tak, že mě děti vyhnaly. Dcera bydlela v bytovce v Popradě. Řekla mi, že když na ni přepíšu dům, tak se sem přestěhuje zpátky," řekla televizi Markíza paní Mária s tím, že jí dcera slíbila, že se o ni až do její smrti bude starat.

Nic z naslibovaného jí ale dcera nesplnila. Místo toho se stařenka stala jednou z prvních klientek domova, ve kterém nyní žije. "V té době ještě chodila, byla čilá a postarala se sama o sebe," popsala paní Máriu pečovatelka Katarína Dudžáková.

Související obsah

Život měla paní Mária těžký už od začátku. V devíti letech rodinu opustil otec a matka neměla peníze na to, aby mohla studovat. Mária proto dokončila jen základní školu. V šestnácti si vzala o deset let staršího muže, který ji podle jejích slov bil.

Navzdory všemu patřily vánoční svátky k jejím nejoblíbenějším dnům v roce. "Každý Štědrý večer pláče a čeká, jestli za ní někdo přijde. A nepřijde," řekla ředitelka domova Oľga Potočková s tím, že i paní Mária si zaslouží odpuštění za některé chyby, které přiznává, že v životě udělala.

Zaměstnanci domova její rodinu nikdy nepoznali. "Přála bych si, aby za ní její děti přišly a dodaly jí tu energii, kterou potřebuje. Dá se totiž říct, že tím smutkem a tím, co ji tíží v srdci, nám chřadne den za dnem. Potřebuje tu lásku, kterou dětem určitě dala, když byly malé," dodala Potočková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz