Zajímavosti

Češi mají řadu vánočních zvyků a tradic. Jaké jsou vaše nejoblíbenější? ANKETA

Štědrý den se pojí s celou řadou tradic a zvyků, které mají lidem ukázat, co je v následujícím roce čeká, případně jim zajistit zdraví, lásku a hojnost. Každá rodina dodržuje něco jiného, někde se celý den postí, jinde zase teprve na Štědrý den zdobí stromeček. Některé zvyky se drží už po staletí, jiné se postupně vytrácejí.

Zdobení stromečku

Vánoční stromeček je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Tradice jeho zdobení pochází z Baltu a z Německa. V Česku měl první vánoční stromeček ředitel Stavovského divadla Jan Karel Lieblich. V roce 1812 jej připravil jako překvapení pro přátele na svém zámečku v Praze.

Tradice vánočních stromečků se u nás začala šířit až ve 40. letech 19. století, na venkov se dostala až v jeho druhé polovině. Zdobil se například ořechy, jablky, cukrovinkami a svíčkami. Dnes lidé doma běžně mívají vánoční stromeček, většinou si vybírají borovice, smrky či jedle. Častou volbou je také umělý vánoční stromeček. 

Půst

Pověru o zlatém prasátku slyšel jako dítě snad každý. Vznikla už ve středověku a má být motivací pro to, abychom vydrželi celodenní půst. Kdo totiž až do štědrovečerní večeře vydrží o hladu, uvidí prý zlaté prasátko.

Zvyk se ale v každé rodině liší, někde se nejí vůbec, jinde se vynechává jen maso nebo cukroví. Když děti půst zvládly, rodiče jim prasátko ukázali pomocí odlesků ze zrcátka. Zlaté prasátko mělo představovat štěstí. Prase bylo symbolem hojnosti, zlato pak příslibem odchodu zimy. 

Související obsah

Štědrovečerní večeře

Jídlo, které se jí na štědrovečerní večeři, se liší podle toho, co dřív jedli naši předci. Jejich večeře se skládala z devíti chodů a jedl se například houbový kuba, jáhly nebo hrách. Dnes je tradičním pokrmem kapr, jí se ale i jiný druh ryby nebo také řízek. Jako příloha bývá bramborový salát či brambory. Před hlavním chodem může být i rybí polévka.

Bývá zvykem, že od štědrovečerní večeře se nesmí vstávat. Kdo totiž od večeře vstane, ten už příští rok s ostatními u stolu sedět nebude. Tak aspoň praví dávná pověra. Některé rodiny také prostírají pro jednoho navíc, kdyby přišla nečekaná návštěva.

Šupina/mince pod talířem

Šupina z kapra či drobná mince se dává pod talíř se štědrovečerní večeří. Má přinést v dalším roce hojnost a dostatek peněz. Podle jiné pověry se peníze drží u toho, kdo u sebe po celý rok nosí tři šupiny ze štědrovečerní večeře. Dříve se peníze a dobrá úroda přivolávaly také tím, že se jedly luštěniny. Tento zvyk se dnes pojí spíše s Novým rokem.

Související obsah

​Krájení jablka

Krájení jablka je zvyk, který následuje po snězení štědrovečerní večeře. Jablko se rozřízne nožem napříč a to, co v něm uvidíte, podle pověry předpoví vaši budoucnost. Když se na vás usměje štěstí a uvidíte v jablku hvězdičku, budete v dalším roce zdraví a šťastní. Pokud tam bude křížek, může to značit nemoc či smrt.

Polibek pod jmelím

S touto rostlinou se pojí hodně pověr, za magickou ji považovali už Keltové. Líbání pod jmelím má zajistit lásku a plodnost na celý příští rok. Pověra také říká, že muž smí políbit každou ženu, která pod jmelím projde. 

Při každém polibku by se ze jmelí měla utrhnout jedna bobulka. Čím více bobulek na jmelí je, tím více štěstí by mělo přinést tomu, kdo pod ním projde. A pokud je umístěno nad stolem, kde se jí štědrovečerní večeře, přinese prý bohatou úrodu. Ať už je to jak chce, neměli byste si ho kupovat sami, pozitivní účinky má prý jen jmelí darované.

Související obsah

Pouštění lodiček

Pouštění lodiček je dalším zvykem, kterým zjistíte svou budoucnost. Lodičky se vyrábí ze skořápek vlašských ořechů a pouští se v nádobě s vodou nebo v umyvadle. Každý člen rodiny si vyrobí svou vlastní lodičku, do které dá svíčku a zapálí ji. Čí lodička se vzdálí od těch ostatních, ten se vydá do světa. Když lodičky zůstanou celou dobu spolu, zůstanou spolu i členové rodiny. 

Lití olova

I lití olova vám předpoví budoucnost. Dělá se to už od pradávna a začali s tím keltští druidové, kteří tento zvyk prý převzali od velekněží z bájné Atlantidy. Tradice se dodržuje dodnes, sehnat olovo není vůbec složité. V obchodech můžete zakoupit celé sady na lití olova, ve kterých se nachází také nápověda, co který tvar vylitého olova znamená. Olovo se rozpouští nad plamenem a lije se do vody. Každý tvar odlitku znamená něco jiného, třeba tvar hvězdy všechno dobré a kruhy svatbu. 

Házení střevíčkem

Házení střevíčkem je stará tradice, která měla dívkám předpovědět, jak se v příštím roce vyvine jejich milostný život. Dívka stála v chodbě otočená zády ke dveřím a přes hlavu hodila střevícem. Pokud špička boty mířila ke dveřím, znamenalo to, že se brzy vdá a odejde z domova. V opačném případě se neprovdá a zůstane doma.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz