Zajímavosti

Vědci přišli na to, proč se zamotávají vánoční světýlka. Důvod vás překvapí

Vědci přišli na to, proč se zamotávají vánoční světýlka. Důvod vás překvapí
Ilustrační obrázek | Zdroj: profimedia.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se vánoční světýlka vždycky zamotají? Stejnou otázku si v roce 2007 položili i dva vědci z Ameriky. Nakonec zjistili, že za všechno může termodynamický zákon.

Fenomén zamotaných světýlek zaujal v roce 2007 Douglase Smitha a Doriana Raymera z kalifornské univerzity v San Diegu. Rozhodli se, že tomuto jevu přijdou na kloub. Později za objev dokonce obdrželi i Ig Nobelovu cenu.

V experimentu, který provedli 3415krát, umístili strunu o šířce kabelu počítačové myši do krychlové krabice, kterou následně otáčeli a pohybovali s ní tak, jak to lidé obvykle dělají. "Zkoumali jsme pravděpodobnost zauzlení, typ vytvořených uzlů a závislost na délce provázku," píší vědci ve zprávě o výzkumu.

Související obsah

​Nakonec zjistili, že se na struně vytvářejí složité uzly a někdy to trvá opravdu jen chvilku. Při některých pokusech k tomu stačilo jen pár pohybů krabicí, informuje deník Sydney Morning Herald.

Smithovým a Raymerovým hlavním zjištěním bylo, že čím delší je provázek, tím je pravděpodobnější, že se vytvoří uzel. Po určení řady fyzikálních principů tvorby uzlů dvojice vytvořila počítačový model, který předpovídal stejné výsledky jako v krabicovém experimentu.

A na co vědci tedy přišli? Vánoční světýlka se řídí druhým termodynamickým zákonem, což znamená, že neuspořádanost systému musí v izolovaném systému růst a dochází k chaosu, v našem případě k zamotávání. Za vším tedy stojí základní fyzikální zákony, které nelze ovlivnit. Stejně tak jako to platí pro vánoční světýlka, platí stejný zákon například i pro sluchátka v kapse.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz