Zahraničí

Policistka si spletla paralyzér se zbraní a zastřelila černocha. Je vinna, rozhodl soud

Policistka si spletla paralyzér se zbraní a zastřelila černocha. Je vinna, rozhodl soud
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Porota v americkém státě Minnesota ve čtvrtek shledala bývalou policistku Kimberly Potterovou vinnou ze zabití v obou bodech obžaloby. Žena v dubnu při silniční kontrole zastřelila mladého černocha Daunteho Wrighta, při zákroku omylem použila pistoli místo elektrického paralyzéru. O výši trestu by mělo být rozhodnuto 18. února.

Bývalá policistka, která si na jaře spletla při zákroku zbraň se svým taserem a zastřelila muže při silniční kontrole na předměstí Minneapolis, byla ve čtvrtek usvědčena ze zabití, informuje The New York Times. U strážců zákona jde o poměrně vzácný verdikt, který může Potterovou dostat na sedm, nebo klidně i na 15 let za mříže.

Dvanáctičlenné porotě trvalo čtyři dny, než se shodla na rozsudku pro Kimberly Potterovou, 49letou bělošku, která vypověděla, že za 26 let u policie v Brooklyn Center v Minnesotě nikdy nevystřelila ze zbraně. Až do osudného dne. Jedinou kulkou zasáhla Daunteho Wrighta, 20letého černocha, přímo do hrudníku. Nepřežil.

Související obsah

​Právníci Potterové uvedli, že Wright odporoval při zatýkání, což podle nich vytvořilo nebezpečnou situaci a ospravedlňovalo policistku použít donucovací prostředky. Ačkoliv uznali, že udělala chybu, neměla by být podle nich tak přísně souzena, protože si myslela, že používá taser. Nešlo o úmyslné zabití.

Jaký trest Potterová dostane, bude jasné v druhé polovině února. Do té doby zůstane ve vazbě, jak nařídila soudkyně Regina Chuová. Při vynášení rozsudku klopila expolicistka oči k zemi, její reakce na rozhodnutí tak nebyla zřejmá. Poté ji pověření zástupci vyvedli ze soudní síně v poutech. "Miluji tě, Kim!" zvolal někdo z přítomných, když opouštěla jednací sál.

Zastřelení černocha odstartovalo v Minneapolis vlnu protestů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz