Teleskop

Do kosmu odstartoval teleskop Jamese Webba, ukáže skryté kouty vesmíru

V sobotu odpoledne do vesmíru úspěšně odstartoval teleskop Jamese Webba. Jeho vývoj trval více než 30 let a lidstvu by měl ukázat dosud neprobádané části vesmíru.

Teleskop byl vynesen k obloze raketou Ariane z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Webbův teleskop, pojmenovaný po jednom z architektů přistání Apolla na Měsíci, je nástupce Hubbleova teleskopu, informuje BBC.

 Výzkumníci, kteří spolupracovali s americkými, evropskými a kanadskými vesmírnými agenturami postavili teleskop tak, aby byl 100krát výkonnější, nežli je ten Hubbleův.

Související obsah

​"Je to zářný příklad toho, čeho můžeme dosáhnout, když sníme ve velkém. Vždy jsme věděli, že tento projekt bude riskantní. Ale samozřejmě, když chcete velkou odměnu, musíte obvykle hodně riskovat," prohlásil už dříve mluvčí NASA Bill Nelson.

Na projektu za posledních 30 let pracovaly tisíce lidí po celém světě, a přestože je Ariane spolehlivou raketou, start doprovázely obavy, zda bude úspěšný. Raketa nakonec vynesla teleskop v pořádku do vesmíru kolem půl druhé odpoledne našeho času.

Teleskop Jamese Webba se teď vydá na cestu až 1,5 milionu kilometrů od Země, kde by měl zkoumat zatím neprobádané části vesmíru a časoprostoru.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz