Zahraničí

Dojemná vánoční řeč Alžběty II.: Vzpomínala na prince Philipa a jejich život

Královna Alžběta II. v sobotu pronesla svou 69. tradiční vánoční řeč. Jde o její první Vánoce bez manžela prince Philipa, který zemřel letos v dubnu. Královna na něj ve svém proslovu vzpomínala a po celou dobu měla na stole před sebou jejich společnou fotografii.

"I přesto, že jsou Vánoce obdobím velké radosti a veselí, mohou být těžké pro ty, kteří ztratili svoje milované. Obzvlášť letos rozumím tomu proč," řekla v úvodu proslovu britská panovnice a svěřila se, že útěchou jí bylo, když viděla, jak země a celý svět ocenil život a práci jejího zesnulého manžela.

Alžběta II. připomněla, že princ Philip dokázal najít na každé situaci něco veselého. A byl takový podle jejích slov už od doby, co jej poprvé potkala. "Život se ale samozřejmě skládá z rozloučení stejně tak, jako z prvních setkání. Mně a mojí rodině moc chybí, ale vím, že by chtěl, abychom si Vánoce užili," řekla královna.

Související obsah

Britská panovnice nemohla letos kvůli covidu-19 oslavit Vánoce podle svých přání. Tradičně totiž pořádá velkou hostinu pro celou rodinu na panství v Sandringhamu. Kvůli epidemii ji ale musela znovu zrušit a Vánoce tráví na hradě Windsor nedaleko Londýna.

"Kvůli covidu sice opět nemůžeme slavit tak, jak bychom možná chtěli, ale můžeme si stále užít spoustu tradicí," sdělila v proslovu Alžběta II. Zmínila zpívání koled, zdobení stromečku, dávání a dostávání dárků a také sledování oblíbených filmů, u kterých už dopředu víme, jak skončí.

Související obsah

Jak panovnice uvedla, rodiny si tyto zvyky předávají z generace na generaci a velkou radost jí dělá, že je to tak i v té její. Po celou dobu proslovu měla královna před sebou na stole fotografii s princem Philipem, která byla pořízena na výročí jejich diamantové svatby v roce 2007.

Královna Alžběta II. tradici vánočních proslovů drží už dlouhých 69 let od roku 1952, kdy nastoupila na trůn. Zpočátku je, stejně jako její otec král Jiří V., pronášela v rozhlase. V roce 1957 vánoční řeč poprvé pronesla v přímém přenosu televize BBC. V únoru 2022 panovnice oslaví 70 let na britském trůně. 

V sobotu se na území hradu Windsor, kde královna letos tráví Vánoce, odehrál incident. Dovnitř se pokusil vniknout údajně ozbrojený 19letý muž. Přímo do hradu se nedostal a v tuto chvíli je ve vazbě. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz