Zajímavosti

K Zemi se blíží dva velké asteroidy, jeden může být hrozbou pro lidstvo

K Zemi se blíží dva velké asteroidy, jeden může být hrozbou pro lidstvo
Ilustrační obrázek | Zdroj: profimedia.cz

Konec tohoto a začátek příštího roku by teoreticky mohl pro lidstvo znamenat velkou hrozbu. Jak informuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), k naší planetě se přiblíží dva asteroidy.

Jeden z nich s označením 2014 YE15, poprvé objevený v roce 2014, se 6. ledna 2022 přiblíží k Zemi na vzdálenost asi 7,4 milionu kilometrů, informuje portál Inverse.

NASA považuje objekty větší než 150 metrů a v takové vzdálenosti od Země za potenciálně nebezpečné. Tento asteroid je sedm metrů široký a nepovažuje se za velkou hrozbu.

Související obsah

​To už se ale nedá říct o druhém asteroidu, který se přiblíží k naší planetě ještě dříve, a to už 29. prosince. Asteroid je široký asi 149 metrů a přiblíží se mnohem blíže, jen na vzdálenost asi 3,54 milionu kilometrů, což představuje pro Zemi potencionální hrozbu.

Není ničím neobvyklým, že se asteroidy objevují v relativní blízkosti planet. NASA sleduje jejich pohyb a pravidelně aktualizuje seznam dalších pěti blížících se asteroidů.

V roce 2013 explodoval nad ruským Čeljabinskem 20 metrů široký asteroid. Ten uvolnil stejnou energii jako asi 26 až 33 výbuchů atomových bomb. V důsledku toho bylo poškozeno několik budov a zranilo se asi 1500 lidí.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz