Krimi

Sedm dozorců mělo duševně i fyzicky týrat vězenkyni

Státní zástupce obžaloval sedm dozorců z ženské věznice na Havlíčkobrodsku. Dozorci se měli dlouhodobě podílet na psychickém a fyzickém týrání odsouzené ženy. Informovala o tom Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Státní zástupce letos v prosinci obžaloval sedm dozorců pracujících v ženské věznici Světlá nad Sázavou. GIBS případ důsledně prověřila a odhalila, že v lednu 2020 dozorci měli ženu několik hodin fyzicky a psychicky mučit. 

Vězenkyně dozorce slovně napadla, tak se rozhodli ji potrestat. "Připoutali jí služebními pouty k okenní mříži, přičemž ruce měla od sebe a v úrovni hlavy. Po dvou hodinách jí přepoutali do polokleku s rukama ve vodorovné poloze a o další půl hodinu měli dozorci ruce přepoutat do maximální možné šířky od těla na téměř hodinu," řekla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Dozorčí údajně dostali souhlas k potrestání vězenkyně od jejich nadřízené a dozorčí uzavřeného oddělení. Po celou dobu týrání a ponižování u ní měli dozorci nechat otevřené okno, aby jí byla zima. 

Související obsah

Případ nejdříve prověřovaly kontrolní orgány věznice, které ho pak předaly inspekci. Inspektoři po získání důkazů zahájili trestní stíhání proti sedmi dozorcům Vězeňské služby ČR, kteří byli zproštěni výkonu služby. "V případě prokázání viny všem hrozí trest odnětí svobody až na 8 let," ujasnila mluvčí.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz