Zahraničí

Číně vadí Musk. Vesmírná stanice se prý musí vyhýbat jeho satelitům

Velmi neobvyklý spor musí řešit jedna z agentur OSN. Čína k ní podala stížnost na vesmírné aktivity společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. Důvodem jsou dva incidenty, při kterých se údajně musela čínská vesmírná stanice vyhýbat satelitům internetové sítě Starlink, které společnost SpaceX vypouští na oběžnou dráhu.

Údajné vesmírné incidenty se měly stát 1. července a 21. října 2021. Tehdy měly satelity ze sítě Starlink ohrozit stanici Nebeský palác. Peking to nenechal bez odezvy a podal stížnost přímo u OSN.

Společnost SpaceX se k nařčení zatím nevyjádřila. Stížnost se týká nejen firmy Elona Muska, ale i Spojených států. Podle Pekingu by totiž měly za aktivity soukromých subjektů ve vesmíru nést zodpovědnost jednotlivé státy.

"Spojené státy by měly respektovat mezinárodní vesmírný řád založený na mezinárodním právu a okamžitě přijmout opatření, aby se podobné incidenty už neopakovaly," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

Související obsah

Společnost SpaceX do vesmíru vypustila v rámci sítě Starlink dohromady už 1600 satelitů. Od amerických úřadů má povolení jich vyslat na oběžnou dráhu až 12 000. Jejich hlavním cílem je zpřístupnění internetu lidem po celém světě.

"Je potřeba rozšířit internet do míst, kde není k dispozici nebo kde je limitován. A Starlink vyplní tyhle mezery," myslí si Elon Musk. Podle expertů je stížnost Číny neobvyklá. Vedení země se prý bojí toho, že satelity umožní neomezený přístup na internet jejím občanům. A tím by Čína ztratila kontrolu nad tím, k čemu ho její občané využívají.

Tereza Masopustová, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz