Domácí

Ochránci zvířat tlačí na rušení ohňostrojů. Do karet jim hraje i covid

Ochránci zvířat tlačí na rušení ohňostrojů. Do karet jim hraje i covid
Ilustrační snímek | Zdroj: TV Nova

Odpůrci novoročních ohňostrojů před Silvestrem stupňují svou činnost. Ale minimálně co se týče velkých ohňostrojů pořádaných městy, mohou být v klidu. Letos jich bude minimum.

Názory na ohňostroje a petardy v posledních letech rozdělují českou společnost. Kromě zákazu pyrotechniky po celý rok mnozí volají i po ukončení podobných oslav přímo na začátek nového roku.

Podle Společnosti pro zvířata jsou ohňostroje porušením hned několika zákonů, například o ochraně přírody a krajiny, na ochranu zvířat proti týrání zvířat, o ochraně veřejného zdraví a dalších předpisů.

Související obsah

​"Zvířata včetně ptáků se v panice snaží o únik. Slepě narážejí do čehokoliv – pevných překážek, vozidel, vlaků, skel, drátů… Následky jsou většinou fatální. Dochází ke zmetání – potratům u samic. Zvířata hynou i vyčerpáním. Mrtvá zvířata žijící venku najde málokdo, končí v příkopech, v kanálech, rozježděná auty, …" uvedla Dita Laura Michaličková ze Společnosti pro zvířata.

Problémem jsou také látky obsažené v pyrotechnice a jejich dopad na životní prostředí. "Exploze emitují koktejl jedovatých prvků. Zahrnují těžké kovy, někdy i radioaktivní prvky. Oxid siřičitý, směsi dusíku, směsi chlóru, oxid uhelnatý, síra, cesium, olovo, stroncium, hliník, měď, baryum, arsen, sodík, nikl, železo, kadmium, …" doplnila Michaličková.

​​Mnozí si ale silvestrovské oslavy bez dělobuchů nedokáží představit. "Ať už jdou do pr***e fakt, vše, co je pro lidi, tak zruší, já to už bral jako tradici. Kdy už se ten český lid nas**e a vyrazí do ulic? Snad už to dlouho trvat nebude," bouřlivě reagoval pan Míra na informaci spolku Ohňostroj pro Prahu, že letos se odpalování ruší.

Jiní mají umírněnější postoje. "Jsem pro ohňostroje, ale hlídané odborníky. V posledních letech lidé jen vylezou z baráku a před vchodem to pouští. Mně to tříská před okny, mám psa a podle mého je to přežitek. My jsme chodili na louku za vesnicí, ale tady ve městě to jede celý prosinec před okny," napsal Jan.

Města od ohňostrojů odstupují

Letos ovšem situace nahrává spíše odpůrcům ohňostrojů. Na mnoha místech se ruší. Kromě Prahy to platí například pro Brno, Hradec Králové, Ostravu, Liberec a Plzeň. Naopak v Ústí nad Labem se uskuteční, ale až 1. ledna v šest večer na 10 minut. Stejný den a čas na rachejtle zvolily i České Budějovice a Zlín. Pardubice či Karlovy Vary už dlouhodobě silvestrovské oslavy s ohňostroji neorganizují.

"Zhruba v polovině dubna roku 2019 zastupitelstvo schválilo vyhlášku, která zakazuje používat na území Liberce s výjimkou Sportovního a volnočasového areálu Vesec konkrétní druhy zábavní pyrotechniky, ale i některé další doplňky, včetně lampionů štěstí. Ty jsou na území města dokonce zakázány celoročně. Smyslem této vyhlášky je ochrana před hlukem, světelným znečištěním, ale také ochrana veřejného pořádku i zdraví lidí a zvířat. Ohňostroje, petardy a další světelně zvukové pyrotechnické efekty je sice možné používat právě na Silvestra a Nový rok, nicméně samo město podobný typ zábavy nechystá," sdělil pro TN.cz mluvčí Liberce Tomáš Tesař.

Silvestrovské oslavy zakázal i Londýn. Podívejte se na reportáž TV Nova z minulého týdne:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz