Koronavirus

Svět zaplaví "vlna tsunami" nakažených, varuje WHO! Přibývají rekordní počty nemocných

Svět zaplaví "vlna tsunami" nakažených, varuje WHO! Přibývají rekordní počty nemocných
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Celému světu hrozí kvůli variantám delta a omikron "vlna tsunami" případů nákazy koronavirem. Sdělil to šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle odborníků by mohlo brzy přibývat přes milion nakažených denně.

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse představují varianty delta a omikron dvojitou hrozbu, která vede k rekordně vysokým počtům nových případů a následnému prudkému nárůstu hospitalizací a úmrtí.

"Velmi mě znepokojuje, že varianta omikron, která je přenosnější a šíří se ve stejném čase jako delta, způsobuje tsunami nových případů. Vyvíjí to obrovský tlak na pracovníky i zdravotnické systémy, které jsou na pokraji kolapsu," uvedl Ghebreyesus.

Související obsah

WHO se proto bude snažit dosáhnout toho, aby do konce příštího roku bylo ve světě naočkováno alespoň 70 % lidí. Právě to má být klíčem k přibrzdění pandemie. "Neočkovaným hrozí mnohonásobně vyšší riziko úmrtí na kteroukoli variantu koronaviru," uzavřel Ghebreyesus.

Podle Světové zdravotnické organizace jsou přírůstky nově nakažených po celém světě za poslední týden rekordní. V průměru se mělo nakazit více než 935 tisíc lidí denně.

Rekordní počty ve středu překonaly už druhý den v řadě například Francie, Velká Británie nebo Itálie. Jednalo o nárůst dosavadních maximálních hodnot o desítky tisíc případů. Francie za 24 hodin zaznamenala přes 208 tisíc nových případů. Vysoký nárůst hlásí také Británie, kde evidují více než 183 tisíc nově nakažených. V Itálii laboratoře zase odhalily 98 030 infikovaných.

Omikron se od jiných variant koronaviru liší. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz