Domácí

Výplatní pásky Čechy v únoru potěší. Čistá mzda se zvýší! KALKULAČKA

Výplatní pásky Čechy v únoru potěší. Čistá mzda se zvýší! KALKULAČKA
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Lidé v příštím roce dostanou více peněz. Zvyšuje se totiž základní sleva na poplatníka. Rodičům se navíc zvedne také daňové zvýhodnění na druhé dítě. Spočítejte si na kalkulačce, kolik peněz dostanete.

V roce 2022 se můžeme těšit na celou řadu novinek, díky kterým pracovníci i živnostníci dostanou více peněz navzdory tomu, že jejich hrubá mzda zůstala stejná. "Je to zejména dáno schválenými daňovými změnami," řekl TN.cz ekonom David Marek.

Mezi ty nejdůležitější, díky kterým lidem stoupne čistý příjem, patří například zvýšení daňové slevy na poplatníka nebo vyšší daňová sleva na dítě. Navíc se také zvýší minimální mzda a zruší se maximální limit pro výplatu měsíčního bonusu.

Spočítejte si na kalkulačce, kolik peněz dostanete:

Sleva na poplatníka

Základní sleva na dani na poplatníka se od příštího roku zvýší o tři tisíce z 27 840 korun na 30 840 korun. "Největším přínosem je, že se zvýšení plošně dotkne jak zaměstnanců v pracovním poměru, tak i živnostníků," vysvětlil ekonom Petr Studnička.

Daňová sleva na dítě

Dobrá zpráva čeká také na rodiče, kterým rovněž může zůstat více peněz. Daňová sleva na druhé dítě totiž stoupne z dosavadních 19 404 korun za 22 230 korun za rok. U třetího dítěte se pak částka zvedla z 24 404 na 27 840 korun. Sleva na první dítě zůstala na částce 15 204 korun.

"Jde o snahu trošku zvýhodnit rodiny s více dětmi. Jedná se určitě o pozitivní změnu," myslí si Studnička. Lidé však slevu dostanou až zpětně, uplatní se totiž až v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně.

Související obsah

Daňový bonus

Od nového roku se mění také pravidla pro daňový bonus. Ten se vyplácí v případě, kdy je daňová sleva na dítě vyšší než původně vypočtená daň z příjmu. Novinkou je, že se ruší maximální měsíční limit. Lidé tak ještě letos mohli měsíčně dostat maximálně 5025 korun. Donedávna navíc platilo také roční maximum, kdy rodič mohl mít maximálně 60 300 korun.

Minimální mzda

Zvýší se také minimální mzda. Od začátku roku 2022 se zvedne na 16 200 korun hrubého měsíčně. Od výše minimální mzdy se poté odvíjí také například nárok na daňový bonus, výpočet minimální částek na zdravotní pojištění nebo školkovné.

Průměrná mzda v Česku vzrostla. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz