Koronavirus

Soud zrušil omezení v klubech. Může to urychlit nástup omikronu, tvrdí odborníci

Nová vláda ve svých nařízeních v boji s koronavirem poprvé narazila. Nejvyšší správní soud totiž zrušil dosavadní omezení kapacity diskoték a nočních klubů, které umožňovalo vstup jen 50 hostům. Od čtvrtka může do těchto podniků opět neomezený počet lidí. Stalo se to ve chvíli, kdy se Českem začíná šířit nakažlivější varianta omikron. Laboratoře už potvrdily 57 případů a u dalších více než 100 mají na omikron podezření.

Vlna omikronu je za dveřmi, Česko je ale na prahu rozvolnění. Ve čtvrtek přestala platit omezení kapacity na diskotékách a v hudebních klubech na 50 lidí. Může za to špatně napsané vládní nařízení, které smetl ze stolu Nejvyšší správní soud.

Podle odborníků to může zrychlit nástup omikronu. "Omikron je zhruba pětinásobně infekčnější než delta, která byla hodně infekční," varoval imunolog Václav Hořejší.

"Týká se to všech těch, kteří pravidelně pořádají hudební nebo taneční produkce," vysvětlil změnu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Do podniků, kde je taneční zábava hlavním předmětem podnikání, ve kterém se zároveň nekoná jednorázová akce, může od čtvrtka zavítat libovolný počet lidí. Ti ale musí být po druhé dávce očkování nebo po prodělání nemoci.

"Samozřejmě to vítáme, jsme rádi, že se ta pravidla umírnila, ale je to zase pozdě. Bohužel lidi určitě mají jiný program, než je chození do klubů," zalitoval majitel klubu Jan Fanta. Omezení počtu hostů se totiž odvíjelo i od počtu židlí v podniku. To ale v případě diskoték a nočních klubů podle soudu neplatí, návštěvníci si tam totiž zpravidla nechodí sednout.

Související obsah

Vládu za soudem zrušená pravidla kritizuje opozice. "My jsme za to byli kritizováni předchozí období a teď se to opakuje. Opatření, jak jsou nastavená, nejsou ani v podstatě definovatelná," myslí si poslanec Julius Špičák (ANO).

Kvůli zrušení opatření ministerstvo chystá na silvestra rozsáhlé kontroly. Soud zrušil i pravidlo, že mezi návštěvníky klubů i restaurací musí být jeden a půl metru rozestup.

Zmírňování opatření přichází ve chvíli, kdy je v Česku potvrzených 57 nakažených omikronem a u dalších více než 100 případů je na variantu podezření. Podle odborníků jich je ale reálně mnohonásobně víc.

"Čím víc lidí se stýká dohromady, tím více dojde ke zhoršení situace. Nějaké omezení by bylo vhodné," upozornil virolog Jiří Černý. Vláda chce do budoucna zabránit soudnímu rušení epidemických pravidel připravovaným pandemickým zákonem.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz