Domácí

Záchranáři se obávají silvestra. Prodalo se velké množství pyrotechniky

Záchranáři v Česku se připravují na silvestrovskou noc. Prý bude perná. Na řadě míst proto posilují své týmy. Očekává se totiž, že si lidé budou chtít při oslavách vstupu do nového roku vynahradit loňský lockdown. Podle ekonomů se prodalo pyrotechniky za půl miliardy korun. To je prý víc, než bylo v letech před pandemií.

"Teď právě balím zakázku pro Špindlerův Mlýn, pak tady mám ještě Bedřichov a jednu zakázku na Liberecku," popsal prodejce pyrotechniky Radek Štok. Letos jdou nejvíce na dračku hlavně kompakty a také větší a silnější pyrotechnické efekty. 

"Vloni jsme měli smůlu, mrzelo nás to," řekli o ohňostrojích jedni z nakupujících. Letos si to chtějí vynahradit. Toho se ale už dopředu obávají záchranáři.

"Letošní silvestrovská noc bude náročnější, než byla v předchozích dvou letech, takže posilujeme oproti běžnému provozu o čtyři posádky rychlé zdravotnické pomoci pro oblast hlavního města Prahy a Středočeského kraje," uvedl mluvčí záchranné služby Jiří Rychvalský.

Související obsah

Podle ekonomů Češi letos za ohňostroje utratí přes půl miliardy korun. "Prodávají se často i starší zásoby pyrotechniky, protože váznou dodávky nové," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

Česká obchodní inspekce (ČOI) z 200 naplánovaných kontrol provedla 134. Každý třetí prodejce porušil zákon. Asi největší prohřešek zaznamenali v Hatích na Brněnsku v údajně nezkolaudované prodejně. "Zákon hovoří o 80 kilogramech výbušniny. Nalezli tam 121 kilogramů," řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

"Česká republika je sedmým největším vývozcem pyrotechniky na světě. V tomto se řadíme mezi giganty," uvedl ekonom Křeček. První příčku mezi vyspělými zeměmi pak Česko drží ve výrobě nejnebezpečnější pyrotechniky třídy F4, kterou smí odpalovat jen profesionálové.  

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz