Domácí

Oslavy nového roku v Česku: V obýváku zkoušeli pyrotechniku, vybuchla jim

Oslavy příchodu nového roku v Česku byly ve znamení pandemie. Vláda sice akce s omezeným počtem návštěvníků povolila, ale premiér Petr Fiala (ODS) vyzval, abychom příchod nového roku trávili raději doma. Ačkoliv měli policisté, záchranáři a hasiči o něco méně výjezdů než v jiných letech, přesto měli plné ruce práce, a to i s vážnými úrazy.

Příchod nového roku slavili někteří Češi s větším nadšením, než se mohlo vlézt do mantinelů slušného a bezpečného chování. Dva muži ještě před příchodem půlnoci na Plzeňsku v obýváku rodinného domu "kontrolovali" zásobu pyrotechniky, když jim nečekaně vybuchla. Oba skončili v péči lékařů, škoda je asi 100 tisíc korun. Na snímky z poničeného pokoje se podívejte v galerii níže:

Podobný případ se stal hodinu a půl před Novým rokem na Mělnicku v lobečské ubytovně. Kvůli neodbornému zacházení s petardami začalo v budově hořet, 26letý muž, který zřejmě požár způsobil, se jej snažil uhasit. Při tom se lehce popálil. Ačkoliv hasiči měli oheň rychle pod kontrolou a nikdo další se nezranil a ani nebylo třeba ubytovnu evakuovat, škoda je dva miliony korun.

​Policie z Vysočiny se musela vypořádat s asi 120 oznámení. Dvě třetiny jich přišlo mezi šestou hodinou večer na silvestra a půl šestou ráno na Nový rok. Mimo jiné se jednalo o několik nehod, opilé děti, z nichž jedno spadlo a zranilo se, nevhodné užívání rachejtlí a převozy na záchytku.

Několik lidí se vážně popálilo a zranilo kvůli pyrotechnice. Z Tachovska vezl muže s popáleným obličejem vrtulník do Prahy, hned po půlnoci se také v obličeji popálili dva muži na Břeclavsku. Petarda utrhla v pražských Třebonicích cizinci ruku.

Další informace k počtu výjezdů policie a záchranářů u oslav nového roku najdete v on-line reportáži na konci článku.

Hasiči letos vyjížděli ke dvojnásobnému počtu požárů než loni:

Související obsah

Silvestrovské oslavy pod rouškou opatření

Na Václavském náměstí, které bývá tradičně centrem silvestrovských oslav, bylo už krátce před 18. hodinou poměrně rušno. Vláda přitom silvestrovské akce omezila kvůli obavám ze šíření nových variant koronaviru. V restauracích mohou sedět u stolu maximálně čtyři lidé a večírků se může účastnit nejvýš 50 lidí.

Klasický ohňostroj mnoho měst raději zrušilo. V hlavním městě ho už před dvěma lety nahradil videomapping, tedy promítaní na budovu Národního muzea, ani ten ale letos nebude.

Na území hlavního města také platí vyhláška, která zakazuje používání zábavní pyrotechniky ve vybraných částech města. Dohlížet na to budou po celou noc policisté.

Letos do Prahy přijelo i podstatně méně lidí, než v době před covidem, takže by mohla být i noc klidnější. Záchranáři na Václavské náměstí ani neplánují přistavit velkokapacitní zdravotní vozidlo Golem.

Související obsah

Silvestrovský den byl nezvykle teplý

Letošní silvestr byl třetí nejteplejší za posledních 100 let. V Děčíně a v Českých Budějovicích naměřili meteorologové 15,3 °C. Přes 15 °C bylo i v Teplicích, kde zaznamenali 15,2 °C. 

"Nad 15 °C se v minulosti dostala teplota pouze v letech 1925 a 1935, kdy byla v Hradci Králové naměřena vůbec nejvyšší silvestrovská teplota 16,3 °C," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Rekordní maximální teplotu pro 31. prosince v pátek zaznamenalo 130 stanic ze 158, které měří alespoň 30 let. Mohlo za to teplé jihozápadní proudění. Teplo bylo už od rána. V sedm hodin se teplota v Tušimicích pohybovala na 12,1 °C.

Na řadě míst byly k vidění úchvatné ohňostroje a světelné show:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz