Domácí

Fiala: Česko čeká těžký rok. Bude čelit inflaci, covidu a vysokým cenám energií

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) vystoupil v sobotu večer s novoročním projevem. Poděkoval lidem za důvěru. Varoval před inflací, populisty a Ruskem. Česko podle něj čeká těžký rok.

"Nemám mnoho dobrých zpráv. Tento rok bude jeden z nejsložitějších a nejtěžších," varoval premiér Petr Fiala v novoročním projevu. Čechům poděkoval za důvěru. Největšími výzvami budou podle něj inflace, covid-19 a vysoké ceny energií.

"Předchozí vláda jen málo dbala na naši budoucnost," řekl Fiala. Babišova vláda podle něj způsobila utrácením inflaci.

"Budeme hledat úspory tam, kde to přímo neucítí občané," uvedl Fiala. Energetickou krizi podle něj musí řešit Evropa společně.

Související obsah

Podle premiéra za vysoké ceny energií může Rusko, které Evropskou unii vydírá, i některé země, které za každou cenu investují do nezávislosti na fosilních palivech.

"Uděláme všechno pro to, aby opatření byla rozumná, účinná a předvídatelná," řekl ke covidové krizi. "Máme k sobě navzájem odpovědnost," prohlásil.

Česko čeká tento rok předsednictví Radě EU. Podle Fialy se jedná o významnou šanci. Názor Česka bude podle něj mít větší váhu a bude tak moct prosadit, co životně potřebuje.

Prezident Miloš Zeman už 26. prosince pronesl své vánoční poselství. Zmínil v něm mimo jiné, že se Česko musí vyvázat ze Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Také podpořil povinné očkování.

S novoročním projevem vystoupil v sobotu odpoledne i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Vyzval v něm ke vstřícnosti a solidaritě. Zároveň poděkoval Zemanovi a Andrejovi Babišovi (ANO) za klidné předání vlády.

Vláda premiéra Petra Fialy utahuje opasky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz