Domácí

Domovy důchodců nemají peníze. Někde kvůli tomu přijdou senioři o svačiny

Skokový růst cen energií a zdražování potravin už teď tvrdě dopadá i na domovy sociálních služeb. Jejich vedení nemůže klientům zvyšovat poplatky za pobyt a stravu, takže musí šetřit jinde. Někde kvůli tomu například už nebudou dostávat senioři svačiny.

Ceny elektřiny, plynu i potravin letí prudce nahoru. Klienti domovů důchodců ale platí už sedm let stejnou částku. Podle vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) z roku 2014 musí být maximální úhrada za pobyt 210 korun na den, za stravu 170 korun.

"Čítá to snídaně, svačinu, oběd, svačinu a večeři. Zkuste se za tohle někde najíst," prohlásila náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje pro sociální služby Lucie Kozlová (ODS). "Tlačí na nás dodavatelé, třeba pekárny, s tím že oni sami musí zvyšovat cenu," uvedla Karolína Wankovská z Farní charity Litoměřice.

Domovům sociálních služeb prý nezbývá nic jiného než výrazně šetřit. "Nebudeme poskytovat dopolední a odpolední svačiny, abychom si zachovali tu kvalitní gastronomii a mohli kupovat maso," řekla Wankovská.

"Výrazně klesá zastoupení zeleniny, zastoupení masa, prostě se vaří levnější pokrmy," sdělil prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Související obsah

"Úhradová vyhláška nebyla nikdy stanovena tak, aby klient hradil veškeré náklady například za poskytnutí stravy nebo ubytování. Sociální služby zbylé náklady mohou mimo jiné uhradit z dotací MPSV nebo příspěvku zřizovatele," uvedlo MPSV. "V tomto případě nelze žádat o dotaci. Je pravdou, že město nám velmi pomáhá a vychází nám vstříc. Vlastně ta pomoc je hlavně v té materiálně technické základně," namítla však Wankovská.

Poskytovatelé sociálních služeb volají po navýšení maximální úhrady. Chtějí, aby vyhláška částku za jídlo zvýšila ze 170 na zhruba 200 korun. Žádají také, aby se týkala jen seniorů s důchody nad 13 400 korun.

"Požadovali od roku 2016 nebo 2017, aby se každoročně úhrady o trochu zvýšily v reakci na zvyšování důchodů a cen," tvrdí Horecký. "Počítám s velmi rychlou novelizací, jako jednou z prvních věcí, kterou chci udělat," potvrdil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro navýšení úhrad by prý byli i samotní klienti. "Významná část je ochotná si ty svačiny uhradit, ale to nám teď legislativa neumožňuje," řekla Wankovská. V případě, že by se maximální úhrady nezvýšily, pocítili by to hlavně zřizovatelé, tedy města a kraje, kteří by prý museli sáhnout do svých rozpočtů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz