Zahraničí

V Kapském Městě opět hoří budova parlamentu, jde o národní tragédii

Požár, který z velké části zničil budovu parlamentu v Kapském Městě v Jihoafrické republice, se podařilo uhasit. Oheň budovu zachvátil v neděli ráno a do pondělního rána s ním bojovalo asi 70 hasičů. V pondělí ale začalo v parlamentu hořet zas. Policie případ vyšetřuje a dopadla i možného žháře.

Oheň, černý kouř a desítky hasičů v akci. Tak vypadalo okolí budovy jihoafrického parlamentu v Kapském Městě v neděli ráno, když zde vypukl požár. Při požáru se nikdo nezranil, pro mnoho Jihoafričanů je to ale velká rána.

"Je to hrozně smutné. Jde o domov naší demokracie. Tady se rozhoduje o budoucnosti naší země, schvalují se tu zákony, jednáme tu. Je s tím spojeno hodně vzpomínek," uvedla ministryně veřejných prací Patricia de Lille.

Nejvíce postižená je část, kde sídlí dolní komora Parlamentu, tedy Národní shromáždění. Podle jihoafrických úřadů je celá zničená, spadla dokonce i část střechy. Budova ukrývala i tisíce vzácných historických artefaktů.

Související obsah

​"Je to hrozné, je to pro nás obrovský problém. Přes veškeré škody musí ale naše Národní shromáždění pokračovat ve své práci," prohlásil prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa.

Požár vypukl v nejstarším křídle, které pochází z roku 1884 a je z větší části ze dřeva, pak se rozšířil téměř do celé budovy. Hasičům se oheň podařilo uhasit v pondělí ráno. O něco později ale začalo v budově hořet znovu, vzplála totiž skrytá ohniska, která se nepodařila hasičům poprvé zcela zlikvidovat. 

Související obsah

​Policie zadržela 48letého muže, který se do budovy vloupal a nejspíš oheň založil. "Jednoho člověka zadrželi a vyslýchají ho. Měli bychom se ale zamyslet nad tím, jak se tohle vůbec může stát a jaká opatření musíme přijmout, aby se to už nikdy nestalo," dodal Ramaphosa. 

Muž má být obžalován ze žhářství, vloupání a krádeže a během několika dní by se měl objevit před soudem.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz