Zahraničí

Asteroid, který vyhubil dinosaury. Studie nás připraví na budoucnost

Asteroid, který vyhubil dinosaury. Studie nás připraví na budoucnost
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Vědci už dříve přišli na to, že asteroid s názvem kataklyzmatický Chicxulub způsobil záhubu dinosaurů. Nejnovější studie ukazují, že asteroid tehdy udeřil na jaře.

Vědci z manchesterské univerzity se už dlouho snaží odhalit, proč asteroid ukončil éru dinosaurů. Nejnovější nálezy pocházejí z průzkumu rybích fosilií z lokality Tanis, tedy z naleziště v Severní Dakotě ve Spojených státech.

Odborníci zjistili, že dinosauři zemřeli hned po dopadu asteroidu, když se nekontrolovatelně zvedla hladina vody. "Tým použil růstové linie zachované ve fosilních kostech ryb, aby zjistil, jaké bylo období, když uhynuly," píše web BBC.

Související obsah

V nalezených kostech ryb objevili narůstající tmavší vrstvu na jaře a v létě. Naopak světlejší vrstvy během podzimu a zimy, čímž určili, že ryby vyhynuly v jarním a letním období. 

Vzhledem k tomu, že asteroid Zemi zasáhl na jaře, kdy se většina zvířat páří nebo rodí, měl tragické následky. Kdyby udeřil v jiném období, život na Zemi by tolik nezasáhl.

​"Studie mění způsob, jakým o asteroidu můžeme přemýšlet," řekl vedoucí studie Robert DePalma. Je také přesvědčen o tom, že studie nám může pomoci. "Budeme lépe připraveni na ekologická a environmentální rizika, která mohou způsobit přírodní katastrofy," dodal nakonec.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz