Domácí

Jozefa pohřbili, po třech letech se vrátil živý. Chybu nejspíš udělali policisté

Muž, který si přivlastnil cizí doklady, umřel před třemi lety v pražské nemocnici. Rodina tělo zpopelnila a pohřbila v domnění, že jde o jejich příbuzného. Jenže ten je stále naživu. A policisté teď začali vyšetřovat, kdo tedy udělal při identifikaci chybu.

Ztráta občanky může způsobit hodně nepříjemností. Jozefa Pencáka přivedla až do hrobu, přestože je naživu. "To neviděli, že jsou tváře rozdílné? To mi nejde do hlavy tohle," řekl televizi Nova. 

Omyl vznikl na podzim 2018 v pražské Nemocnici Na Františku. Zdravotníci tam potřebovali identifikovat jednoho pacienta. "Stalo se tak za přítomnosti hlídky policie," řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Policisté měli i díky občance potvrdit, že jde o Jozefa Pencáka. Jenže o něj nešlo.

Neznámý člověk, kterého identifikovali jako Jozefa Pencáka, byl nakonec převezen do IKEMu. Když zemřel, tak tam jeho orgány využili k transplantaci. Český právní řád tento postup umožňuje i bez předchozího souhlasu dotyčného.

Související obsah

"Lékaři a jiní zdravotníci IKEMu dodrželi všechna zákonná pravidla dárcovského a transplantačního programu," řekla mluvčí IKEMu Markéta Šenkýřová. Pohřební služba pak nedoporučila příbuzným, aby tělo osobně viděli. Ti ho tak nechali zpopelnit a uložit do rodinné hrobky na Slovensku.

​"My jsme ho pochovali v tom, že je to náš otec. My jsme svou občanskou povinnosti splnili, jak se říká," vyjádřila se dcera. Skutečný Pencák rodinu nevyhledával a netušil, že je oficiálně po smrti. Zjistil to až skoro po třech letech, když se ocitl v jiné pražské nemocnici. "No byl sem překvapený, to je logické. Byl jsem v šoku," řekl Pencák.

Související obsah

​Policie začala zjišťovat, jak mohlo k záměně dojít, proto se zaměřila na vlastní řady. "Nás bude samozřejmě zajímat, jaká hlídka to ztotožnění provedla a jak konkrétně proběhlo," upřesnil Daněk. 

Čí popel uložila v urně na slovenském hřbitově, rodina netuší. Právě díky využití orgánů neznámého v IKEMu je ale šance to zjistit. "Nemám slov, nemám slov prostě. Podle DNA by měli zjistit, o koho se jednalo," doufá dcera. Jozef Pencák je v léčebně dlouhodobě nemocných. S rodinou se teď vidí častěji než dřív.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz