Zahraničí

Princ Andrew čelí žalobě za sexuální zneužívání. Právní bitva začíná

Princ Andrew čelí žalobě za sexuální zneužívání. Právní bitva začíná
Britský princ Andrew a Virginie Giuffreová na snímcích ze současnosti | Zdroj: Profimedia

Soud v New Yorku zveřejnil v pondělí utajovanou mimosoudní dohodu Virginie Giuffreové se zesnulým finančním magnátem Jeffrey Epsteinem. Ten ji měl jako nedospělou sexuální otrokyni poskytovat svým přátelům. Za mlčení dostala půl miliónu dolarů, nyní však jednoho z oněch přátel, britského prince Andrewa, žaluje.

Očekává se, že to bude právní bitva o každé slovíčko. Giuffreová se v dohodě z roku 2009 Epsteinovi zavazuje, že za v přepočtu 11 miliónů korun nebude nikdy žalovat nejen jeho, ale ani žádného z „potenciálních odpůrců“, informovala zahraniční média.

Epstein ji měl podle jejích slov držet jako sexuální otrokyni a musela být po vůli i jeho přátelům. U civilního soudu v New Yorku letos v létě zažalovala jednašedesátiletého prince Andrewa, syna britské královny Alžběty II., za to, že ji před 20 lety sexuálně zneužíval, tedy v době, kdy jí bylo sedmnáct let.

​Vévoda z Yorku její obvinění důrazně popřel. Kvůli svým kontaktům s Epsteinem se však již dříve stáhl z veřejného života.

Související obsah

​Bitva právníků začne v úterý právě nad výkladem této dohody. Princovi advokáti argumentují, že ačkoliv není jeho jméno v dokumentu zmíněné, Giuffreová ho nemůže žalovat, protože souhlasila s ukončením všech právních kroků proti komukoliv spojeném s Epsteinem, kdo by mohl být v této věci obžalován. Pokud jejich výklad zvítězí, soud s princem Andrewem prakticky skončí. Tak jednoduché to však očividně nebude.

Podle právníků Giuffreové se mimosoudní vyrovnání prince Andrewa netýká, neboť v něm není uveden a ani o něm nevěděl. Navíc se podle nich dohoda týká Epsteinova domu na Floridě, kde měla být Giuffreová držena jako sexuální otrokyně. Dle jejího tvrzení ji princ Andrew ale zneužil v New Yorku, Londýně a na Epsteinově soukromém ostrově v Karibiku. Někteří znalci práva navíc upozorňují, že je dohoda velmi podivná a vágní. Když zvítězí argumentace advokátů Giuffreové, bude vévoda z Yorku pohnán na konci roku před soud za sexuální zneužívání nezletilé.

Související obsah

​Princi Andrewovi v kauze určitě neprospělo, že minulý týden soudní porota shledala vinnou Ghislaine Maxwellovou, Epsteinovu přítelkyni. Ta mu měla dívky shánět a dohazovat. Za napomáhání k sexuálnímu zneužívání dětí a účasti na něm jí hrozí 40 let vězení.

Právě Maxwellovou zmiňuje i žaloba proti princi Andrewovi, měla Giuffreové mimo jiné říct, aby byla princovi po vůli. Jedny z údajných sexuálních hrátek se pak odehrály v jejím domě.

Jeffrey Epstein spáchal v roce 2019 sebevraždu ve vězení, po svém zatčení za sexuální delikty.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz