Zahraničí

Maxwellová podle poroty napomáhala Epsteinovi v sexuálních zločinech

Britskou příslušnici společenské smetánky a dceru někdejšího mediálního magnáta Ghislaine Maxwellovou shledala porota soudu v New Yorku vinnou v případě sexuálního zneužívání dospívajících dívek, kterého se měl dopouštět zesnulý finančník Jeffrey Epstein. Maxwellová mu podle obžaloby dívky sháněla.

Verdikt o vině padl ve středu a porota se o něm radila pět dní. Šedesátileté Maxwellové hrozí desítky let za mřížemi. Soudkyně zatím neoznámila, kdy vynese rozsudek o výši trestu, informovala zahraniční média. Maxwellová je od svého zatčení v červenci 2020 ve vazbě.

Stěžejní během třicetidenního soudního líčení byly výpovědi čtyř nyní již dospělých žen, tři z nich svědčily anonymně. Multimilionář Epstein je měl ve svých luxusních sídlech sexuálně zneužívat v době, kdy jim bylo od 14 do 17 let. Finančník a přítel mnoha mocných a bohatých spáchal v roce 2019 sebevraždu ve vězeňské cele, kde čekal na soudní proces za sexuální delikty.

Související obsah

​Maxwellová bývala Epsteinovou milenkou, později přítelkyní, důvěrnicí a spolupracovnicí. Pohybovali se v nejvyšších kruzích, u soudu padla jména někdejších amerických prezidentů Billa Clintona a Donalda Trumpa či člena britské královské rodiny prince Andrewa, pro které Epstein posílal svůj soukromý tryskáč.

Svědkyně vypověděly, že je Epstein sexuálně zneužíval v době, kdy jim ještě nebylo osmnáct let. A seznámila je s ním právě Maxwellová, která si získala jejich důvěru. Dávala jim dárky, naslouchala jejich pubertálním problémům a slibovala, že jim Epstein díky svému bohatství a známostem pomůže uskutečnit jejich sny. Poté je přemluvila, aby finančníka namasírovaly, někdy se toho i sama účastnila. Právě masážemi pak sexuální zneužívání začalo.

Související obsah

​Maxwellovou porota shledala vinou v pěti ze šesti bodů obžaloby, nejzávažnějším je napomáhání k sexuálnímu zneužívání dětí a účasti na něm. Ten má trestní sazbu až 40 let.

Maxwellová svou vinu odmítá, její právníci již připravují odvolání. A tvrdí, že se stala obětním beránkem, když pravý viník, Epstein, zemřel. Advokáti rovněž vyslovili podezření, jestli nejsou svědkyně ovlivněny vidinou případného vysokého odškodného.

Prokurátoři naopak ocenili odvahu žen svědčit. Jedna z poškozených pochválila verdikt poroty s tím, že zneužívaných dívek bylo mnohem více a je jim útěchou, že ani mocní a privilegovaní nestojí nad zákonem.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz