Domácí

Žáci a učitelé podstoupili testování na covid-19. Laboratoře odhalily přes tři tisíce nemocných

Žáci, studenti a učitelé hned v pondělí po návratu z vánočních prázdnin podstoupili povinné testování na koronavirus. Laboratoře odhalily 3695 nakažených z 1 117 724 provedených antigenních testů. Nemocní tudíž tvoří jen pouhý zlomek.

Preventivní testování žáků, studentů i učitelů odstartovalo hned 3. ledna. Vypadá to, že testy odhalily jen minimální množství nemocných. Laboratoře zjistily 3695 nakažených (na 1944 školách) z celkem 1 117 724 testovaných lidí. Pozitivita tudíž činí 0,33 %. Informoval o tom ministr školství Petr Gazdík (STAN).

"Velká pozitivita byla v Praze a v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Větší podíl pak byl na středních školách," sdělil TV Nova mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Například ve Středočeském kraji testy potvrdily v případě žáků 310 nemocných ze 132 335 testovaných. U učitelů bylo zachyceno 31 nakažených ze 17 897 osob, které podstoupily testy. "Z dílčích výsledků testování ve školách ve Středočeském kraji vyplývá, že po vánočních prázdninách jsou pozitivní záchyty prozatím minimální. Ještě samozřejmě čekáme na ověření pozitivních výsledků PCR testy," řekla TN.cz mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová.

Související obsah

Podobná je situace také na jihu Čech. "V Jihočeském kraji bylo provedeno celkem 66 887 testů u dětí, z toho 116 jich bylo pozitivních, a 10 258 testů u dospělých, z toho jich bylo 15 pozitivních," uvedla mluvčí jihočeských hygieniků Marie Nosková.

Další testování pak proběhne ve čtvrtek. V prvních 14 dnech roku se budou děti i učitelé testovat dvakrát týdne, a to i v případě, že jsou očkovaní nebo covid-19 v posledním půlroce prodělali.

V případě pozitivních záchytů třída nastoupí do zvláštního režimu. Děti si budou muset například zakrývat nos i ústa nebo dodržovat při pití a jídle rozestup 1,5 metru. Pokud pozitivní výsledek vyloučí PCR test, třída se vrátí do běžného režimu. V opačném případě nastoupí do karantény.

Je podle předsedy Unie školských asociací České republiky Jiřího Zajíčka testování očkovaných dětí správné? Podívejte se na rozhovor:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz