Domácí

Skupina žen měla padělat přes 70 certifikátů. Stíhá je policie

Vsetínská policie zahájila stíhání čtyř žen, které údajně zajišťovaly a prodávaly falešné certifikáty o očkování proti covidu-19. Gang měl působit od loňského září a dohromady obsloužit více než 70 zájemců.

Skupina si podle policie rozdělila práci do dvojic. Dvě ženy měly shánět neočkované osoby, které by měly zájem o očkovací certifikát, zatímco prací druhé dvojice, zaměstnané ve vsetínském očkovacím centru, mělo být zapisování těchto osob do databáze očkovaných.

Od září loňského roku, kdy ženy měly začít se svými podvodnými službami, měly poskytnout 74 padělaných osvědčení o očkování. Za každý falešný certifikát si skupina údajně přišla na dva až sedm tisíc korun. Dohromady si takhle měly vydělat okolo půl milionu korun.

Nezůstalo však jen u peněžitých výdělků. "Jedna z pracovnic očkovacího centra za navádění dat do systému dostala kosmetiku v několikatisícové hodnotě, druhá žádnou úplatu, ať už materiální, či finanční, nedostala," uvádí mluvčí policie Petr Jaroš.

Související obsah

​Seznam přečinů, ze kterých je skupina podezřelá, je poměrně pestrý. Ženy jsou podezřelé z přijetí úplatku, padělání a pozměnění veřejné listiny a také z poškození cizí věci kvůli zničení více než 70 dávek vakcíny. Celkově tak může jedné dvojici hrozit až pět a druhé až osm let odnětí svobody.

Během loňského listopadu zkoušeli lidé v Jihlavě získat potvrzení o očkování podvodnými způsoby:

jal, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz