Za volantem

Pozor na přestupky. Za neuhrazenou pokutu můžete nově přijít o espézetku!

Policisté, celníci a v některých případech i strážníci obecních a městských policií mohou od letošního roku vyžadovat při silniční kontrole zaplacení dříve udělené a neuhrazené pokuty za dopravní přestupek. Pokud řidič na místě dluh nezaplatí, může přijít o registrační značku nebo dostat botičku. Změna má zlepšit vymahatelnost pravomocně uložených pokut, vzkazuje ministerstvo vnitra.

Řidiči si od ledna musí dávat větší pozor. Pokud policisté, celníci či strážníci při kontrole vozidla zjistí, že řidič nebo provozovatel vozu nezaplatil dávnou splatnou pravomocně uloženou pokutu za dopravní delikt, mohou nově na místě požadovat její uhrazení.

A v případě, že řidič pokutu hotově nebo kartou nezaplatí, můžou mu zadržet registrační značky vozidla nebo zabránit odjezdu nasazením botičky.

"Nejlepší je jezdit bezpečně bez dopravních přestupků. Pokud však řidič pokutu dostane, není možné, aby ji nezaplatil. Hrozba zadržení auta je tvrdá, ale nutná a já doufám, že pro případné neplatiče bude fungovat jako nejlepší prevence," říká nový ministr vnitra Vít Rakušan.

Cílem nové úpravy je zvýšit bezpečnost silničního provozu a respekt k dodržování právních předpisů. Změnu schválila Poslanecká sněmovna vloni v září v rámci novely zákona o policii a celní správě. Novelu podpořila i Rada vlády pro bezpečnost silničního provozu, protože vymahatelnost pokut je v současnosti nedostatečná a ve výsledku vede k tomu, že řidiči opakovaně porušují pravidla silničního provozu.

Související obsah

​Pokud hlídka na řidiče - dlužníka narazí, dá mu šanci, aby starou pokutu zaplatil. Když to neudělá, nařídí mu, aby zajel na vhodné místo, kde mu znemožní další jízdu. Buď mu nasadí botičku, nebo mu zabaví registrační značku od auta. Následně bude informován majitel nebo provozovatel vozidla.

Strážníci obecní nebo městské policie budou mít právo zabránit řidiči v další jízdě, pokud přijdou na neuhrazenou pokutu za dopravní přestupky spáchané na území dané obce.

K možnosti zadržení registrační značky spustili policisté "komiksovou" kampaň "Nezaplatit se nevyplácí". Na jaké přestupky a na koho se změna vztahuje, najdete včetně odpovědí na nejčastější dotazy zde.

Zdroj: Policie ČR

​​Důvodem předložení novely zákona je dlouhodobě nedostatečná vymahatelnost pravomocně uložených pokut, zejména těch za dopravní přestupky, které nebyly zaplaceny na místě a byly následně předány do takzvané dělené správy k vymožení. Neuhrazených pokut, které policisté udělili a předali celní správě k vymožení, je téměř 60 %.

Související obsah

Jedním z cílů novely je zpřísnit postihy pro zahraniční provozovatele kamionové dopravy - zahraniční kamioňáci v Česku nedodržují stanovené přestávky na odpočinek, jezdí s přetíženými soupravami a překračují povolenou rychlost. "Máme zkušenosti z provozu takové, že zahraniční řidiči kamionové dopravy velmi často neplatí pokuty a spoléhají na to, že se jim nic nestane," komentoval situaci už na podzim exministr vnitra Jan Hamáček.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události