Domácí

Pozor! Zbývá už jen posledních pár dnů na přihlášení k paušální dani

Pozor! Zbývá už jen posledních pár dnů na přihlášení k paušální dani
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Na přihlášení k paušální dani zbývá zájemcům už jen několik dnů. Živnostníci mohou žádosti podávat do 10. ledna 2022. Od nového roku se navíc zvýšila měsíční záloha.

Živnostníci, kteří chtějí paušální daň, se mohou přihlašovat do 10. ledna 2022. Jedná se však o nové zájemce. Pokud osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) už byla v předchozím roce v paušálním režimu a bude i nadále splňovat podmínky, oznámení už podávat nemusí.

Je však nutné počítat s tím, že se od nového roku zvýšila měsíční záloha. "Pro současné poplatníky v paušálním režimu platí, že je třeba od ledna 2022 změnit výši zálohy v trvalém příkazu k úhradě paušální daně na 5 994 korun měsíčně. To se týká živnostníků, kteří vstoupili do paušálního režimu již v roce 2021 a splňují podmínky i pro rok 2022," upozornila Finanční správa ČR na webu.

Související obsah

Daň je možné platit buď pravidelně každý měsíc, nebo si ji předplatit několik měsíců, či dokonce rok dopředu. V částce je zahrnuté minimální zdravotní pojištění ve výši 2 627 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 % ve výši 3 267 korun a daň z příjmů ve výši 100 korun.

Zájemci si však musí dobře spočítat, zda se jim paušální daň vůbec vyplatí. Pokud se k ní totiž přihlásí, nebudou moci čerpat například různé bonusy nebo slevy. Zjistit svou situaci můžete snadno s kalkulačkou ministerstva financí.

Finanční správa doporučuje oznámit vstup do režimu prostřednictvím webové aplikace. Oznámení však lze podat také zasláním přes datovou schránku, poštou nebo osobním doručením na podatelnu úřadu.

Zájem živnostníků o paušální daň roste. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz