Domácí

Nenávistně komentoval fotku prvňáčků. Tříletá podmínka se mu nelíbila

Za nenávistný komentář na sociální síti pod fotografii prvňáčků dostal muž tříletou podmínku. Stěžoval si kvůli tomu u Ústavního soudu. Ten jeho žádost zamítl.

Vítězslav Kroupa před dvěma lety napsal nenávistný komentář pod fotku prvňáčků z Teplic. Fotka byla zveřejněná na sociálních sítích. Za udělení tříleté podmínky si muž stěžoval Ústavnímu soudu. Jeho stížnost byla zamítnuta. 

Soud uvedl, že nenávistné projevy na internetu je třeba v demokratické společnosti potírat a nelze se přitom dovolávat na právo na svobodu slova. "Ústavní soud již svými předchozími rozhodnutími dal jasně najevo, že nenávistné internetové projevy tzn. projevy, které mají nějakou nenávistnou pohnutku do tohoto veřejného prostoru nepatří, a že nepožívají ústavně právní ochrany," řekla Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně.

Podobný názor mají také další odborníci. "Pokud by internetové prostředí zůstalo zcela bezbřehým, kde si každý může napsat cokoliv, tak to samozřejmě začne posouvat nějaké hranice přijatelnosti," řekl advokát Pavel Kolesár. "Trestní zákoník stanoví, že ten, kdo šíří nenávistné projevy, může být trestně stíhán," vysvětlil expert na ústavní právo Marek Antoš.  

Související obsah

​Za šíření nenávisti hrozí lidem až ke dva roky vězení. Pokud šíří nenávist na internetu, nejvyšším trestem jsou tři roky ve vězení. Reportér TV Nova se zeptal lidí na jejich názor. "Určitě by se to nějak trestat mělo, já jsem pro, aby se to trestalo," odpověděla žena. "Zlo se má vždycky nějakým způsobem trestat," řekl muž. "Takové ty vyloženě nenávistné a rasistické věci jo, ale když někdo udělá nějaký vtip, tak to asi ne," vyjádřila se další žena. 

Lidé, kteří na internetu píší nenávistné názory, nezachrání ani ústavně zakotvená svoboda slova. "Ano, svoboda slova je jednou z nejvýznamnějších svobod, kterou chrání ústavní pořádek, ovšem není absolutní. Naše svobody končí tam, kde začínají svobody jiných jednotlivců," upřesnila Bradáčová. 

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz