Zahraničí

Kazachstánci povstali kvůli cenám plynu. Protivládní protesty ochromily zemi

Kazachstánem otřásají násilné protesty. Tisíce lidí vyšly do ulic, protože se jim nelíbí rostoucí ceny pohonných hmot. Situace se natolik vyhrotila, že se tam prezident rozhodl vyhlásit výjimečný stav a přijal demisi vlády. Nejméně 200 lidí už skončilo za mřížemi. Potyčky mezi vojáky a demonstranty si vyžádaly zraněné, některá média mluví i o obětech.

Ulice hlavního města Kazachstánu připomínají válečnou zónu. Tisíce lidí vyšly do ulic už 2. ledna kvůli zvýšení cen propanbutanu, který většina obyvatel využívá k pohonu aut. Nepokoje od té doby sílí.

Demonstranti v hlavním městě Nur-Sultanu zabavili policii zbraně, štíty a obušky. Na některých záběrech je vidět, jak vojáky nutí lehnout si na zem a poté jejich auty odjíždějí. V zemi nejde internet, kolabuje mobilní síť a dvě televize přestaly vysílat.

"Drazí krajané, znovu vás vyzývám, abyste nereagovali na provokace zevnitř i zvenčí, na euforii ze shromáždění a povolnosti. Výzvy k útokům na prostory civilních a vojenských úřadů jsou absolutně nezákonné. Jde o zločin," prohlásil prezident Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev. Přestože prezident slíbil, že se ceny plynu vrátí do normálu, napětí v zemi neutichlo. Protesty tak nabraly protivládní směr.

Související obsah

​Demonstranti se mimo jiné pokusili strhnout sochu někdejšího proruského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který v Kazachstánu vládl pevnou rukou. V roce 2019 sice funkci předal svému nástupci, v zemi ale tahal za všechny důležité nitky.

"Doufáme, že se situace v zemi, která má s Ruskem vztahy strategického partnerství a spojenectví a také bratrské a lidské kontakty, co nejdříve stabilizuje," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Nazarbajev byl do středy šéfem kazachstánské bezpečnostní rady. Prezident Tokajev jeho funkci převzal. Zahraniční média spekulují o tom, že by Nazarbajev mohl v následujících dnech ze země uprchnout. Podporu Kazachstáncům přišli vyjádřit i lidé před ambasádu v Moskvě. Policie tam minimálně jednoho demonstranta zadržela.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz