Zahraničí

Nepokoje v Kazachstánu mají desítky obětí, vojáci střílí do demonstrantů

Nepokoje v Kazachstánu si už vyžádaly desítky obětí, informují zahraniční média. Nejhorší situace je v největším městě Almaty, kde se protivládní demonstranti pokusili obsadit úřední budovy a letiště. Podle ruské agentury TASS vojáci začali po demonstrantech střílet. Prezident Tokajev už požádal spřátelené postsovětské země o pomoc. Rusko do Kazachstánu vyslalo výsadkáře.

Protesty, které v Kazachstánu vypukly před několika dny kvůli zdražení pohonných hmot, se vymkly kontrole. Střety policie a demonstrantů si vyžádaly údajně už desítky obětí a více než 1 000 zraněných.

Jen na straně bezpečnostních sborů je minimálně 18 mrtvých a 750 zraněných. Policie uvedla, že postřílela desítky lidí, které označila za "výtržníky". Podle posledních informací bylo také už více než 2 000 demonstrantů pozatýkáno. Ruská agentura TASS s odvoláním na očité svědky uvedla, že v Almaty měli vojáci začít do demonstrantů střílet ostrými náboji.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev protestující označil za teroristy a o pomoc požádal Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, která sdružuje sedm zemí bývalého Sovětského svazu.

Související obsah

​"Oslovil jsem státy Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, aby pomohly Kazachstánu překonat tuto teroristickou hrozbu. Popravdě, už to není jen hrozba, ale také podkopávání státní integrity," prohlásil Tokajev.

Členem organizace je mimo jiné i Rusko, které už do Kazachstánu vyslalo dvě letadla svých výsadkářů. Celkem má podle BBC dorazit na 2 500 vojáků (kromě Ruska a Kazachstánu jsou členy paktu Bělorusko, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Arménie). Mají údajně chránit státní a vojenská zařízení. Prezident Tokajev rovněž pověřil vládu, aby vytvořila speciální vyšetřovací tým, který bude hledat lidi odpovědné za masové protesty.

V zemi už nefungují tři letiště a v provozu nejsou ani žádné komerční banky, pouze ta centrální. V plamenech se mimo jiné ocitl i prezidentský palác. Dění v Kazachstánu vyvolává nervozitu i na mezinárodním poli. Řeší to už Bílý dům nebo Organizace spojených národů (OSN).

Související obsah

​"Situaci v Kazachstánu sledujeme s obavami. Myslím, že je velmi důležité, aby se všichni zúčastnění chovali zdrženlivě, vyhnuli se násilí a podpořili dialog, který by vyřešil všechny související problémy," prohlásil mluvčí OSN Stéphane Dujarric. Podle zahraničních médií jde o největší krizi v zemi od jejího oddělení od Sovětského svazu v roce 1991.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz