Domácí

Praha naštvala pejskaře. Nová vyhláška určuje místa, kam mohou psi bez vodítka

Praha dokončila novou vyhlášku, podle které psi budou smět volně pobíhat pouze na striktně vymezených místech. Na většině území hlavního města budou muset být buď na vodítku, nebo v těsné blízkosti svého majitele.

O změně vyhlášky se hovořilo již dříve, za což magistrát sklidil zejména od chovatelů psů kritiku. Podle návrhu, který magistrát poslal do připomínkového období 8. prosince, je za veřejnou zeleň považováno podstatně více míst než dříve. A na veřejné zeleni je pohyb psů dle návrhu vyhlášky velmi omezený.

V příloze je pak vymezeno několik konkrétních míst, kde psi mohou v zeleni volně pobíhat (viz galerie). Červených ploch, které označují tyto oblasti, je na celém území Prahy jen minimum.

​​Psi dále mohou podle vyhlášky volně pobíhat "na oplocených psích hřištích a oplocených plochách s překážkami pro agility." Pokud je pes veden na vodítku, nesmí bránit ostatním lidem v pohybu.

Vyhláška umožňuje i pohyb bez vodítka, v takovém případě ale pes musí být v těsné blízkosti svého majitele, aby nedocházelo ke střetu s ostatními lidmi a jejich mazlíčky. Psi mají vysloveně zakázáno pobíhat po dětských nebo sportovních hřištích, květinových záhonech a okrasných parcích.

​Veřejnost se může k návrhu vyjadřovat do 7. ledna, připomínkové období tak nyní už končí. Přesto se někteří proti vyhlášce ohradili.

"Je to kontraproduktivní populistické gesto, které ve výsledku přinese víc problémů než užitku a dalo by se chápat nejen jako přímá diskriminace nemalé skupiny obyvatel, ale i jako týrání zvířat," zní jedna z připomínek. 

​"Plošné opatření je nesmyslné a přispěje pouze k tomu, že se zvýší počet zvířat s nedostatečnou socializací, a tím i riziko potenciálních problematických střetů psů s lidmi," postěžoval si další z občanů.

Jiní ale návrh nové vyhlášky vítají. "Volným pohybem psů se nejen zvyšuje znečištění a ztěžuje jeho odstranění, ale může být ohroženo i bezpečí chodců, včetně dětí," napsala jedna obyvatelka Prahy.

Související obsah

Praha se ale vůči kritice ohradila. "Už nyní je totiž volný pohyb psů ve veřejné zeleni obecně zakázán a dovolen je pouze na plochách vyznačených piktogramy vlastníkem veřejné zeleně. S ohledem na stávající legislativní požadavky je v návrhu novely nově pouze stanoven výčet těchto ploch přímo ve vyhlášce formou mapové přílohy," uvedl magistrát na facebooku.

Podle magistrátu jsou zachované všechny existující plochy, které jsou určené pro volný pohyb psů, a dokonce vznikla i nová místa pro tento účel. "Vyhláška se také nijak nedotkne možnosti volného pohybu psů na lesních pozemcích ani v otevřené krajině mimo souvislou zástavbu. Problém nedostatku ploch pro volný pohyb psů je tedy hlavně v centrální části města, kde je ovšem dán již samotnou konfigurací a hustotou městské zástavby, nikoliv obsahem vyhlášky o ochraně veřejné zeleně. Při přípravě vyhlášky bralo hlavní město zřetel i na fyziologickou potřebu volného pohybu psů," dodal magistrát. Celé vyjádření si přečtěte zde:

​https://www.facebook.com/Prahaeu/posts/5080687001949601

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz