Domácí

Loni se na českých silnicích stalo více nehod. Přibylo i mrtvých

Na českých silnicích se loni víc bouralo. Stalo se bezmála 100 000 nehod, což je zhruba o 4 500 více než v roce předcházejícím. Přibylo i mrtvých, a to hlavně mezi motorkáři, cyklisty a chodci. Celkem na českých silnicích loni zemřelo 470 lidí.

Statistiky dopravní nehodovosti představila policie v pátek. Vyplývá z nich, že loni se stalo 99 332 dopravních nehod. Zemřelo 470 lidí, 1 624 lidí utrpělo těžká zranění a 20 581 lehká zranění.

Mrtvých bylo o 10 více než předloni, naopak čísla u zraněných poklesla. První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek ale upozornil, že ta čísla jsou stejně jako v roce 2020 ovlivněna pandemií covidu-19 a opatřeními, kvůli kterým se méně jezdilo.

Související obsah

Nejčastější příčinou nehod je nevěnování pozornosti řízení a nejčastější příčinou vážných nehod je vysoká rychlost. Právě na tyto dva nešvary se chce policie v tomto roce více zaměřit. Policisté mají být na silnicích více vidět a také mají více měřit rychlost.

Narůstá také počet obětí mezi motorkáři, cyklisty a chodci. Právě jejich ochrana má být pro policii dalším z hlavních cílů. Zároveň se má dělat prevence. Například 72 procent cyklistů, kteří loni zahynuli, nemělo helmu. Mezi cyklisty je také největší procento účastníků silničního provozu, kteří jsou přistiženi pod vlivem alkoholu.

Policisté spolu s celníky chystají na druhou polovinu ledna akce zaměřené na to, aby do vědomosti občanů vstoupila nová pravomoc  odebrání registračních značek či nasazení botiček u aut řidičů, kteří například pravidelně řídí bez oprávnění.

Policie ČR apeluje na řidiče, aby dodržovali bezpečnou vzdálenost od cyklistů. Podívejte se na video: 

ada,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz