Domácí

Kontroly odhalily nebezpečné nabíječky. Mohou způsobit vážné zranění

Kontroly odhalily nebezpečné nabíječky. Mohou způsobit vážné zranění
Nebezpečná nabíječka. Zdroj: ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) zkontrolovala před koncem roku necelou padesátku USB nabíječek pro mobilní zařízení. U většiny z nich zjistila nedostatky, tři dokonce považuje za nebezpečné a stáhla je z trhu.

Inspektoři prověřili 46 typů USB nabíječek pro mobilní zařízení, u 33 z nich zjistila nedostatky. Tři byly pak vyhodnoceny jako nebezpečné.

Většinou šlo o nedostatky v rámci průvodních dokumentací. Chyběl u nich například návod k použití a bezpečnostní informace. Čtrnáct výrobků poslala inspekce k odbornému testování. To odhalilo, že 11 nabíječek nevyhovuje ani po technické stránce.

Související obsah

​Tři z nich se navíc ukázaly jako nebezpečné. Mohly by totiž způsobit úraz elektrickým proudem. Konkrétně šlo o nabíječky UC-02 od výrobce C-Tech, dále o ACH 100, 1xUSB, 1A od výrobce GoGEN a o CLT304 od výrobce SWISSTEN. U poslední jmenované testy odhalily dokonce vysoké riziko. Všechny tři nařídila ČOI stáhnout z českého trhu a zakázala jejich dodávání.

Inspektoři v rámci kontrol uložili dohromady 8 pokut, zatím v celkové hodnotě 31 000 korun. U některých pokut ale zatím nebylo rozhodnuto o výši.

"Výsledky kontrolní akce zaměřené na USB nabíječky pro mobilní zařízení potvrzují, že se u většiny kontrolovaných výrobků vyskytují nedostatky jak technického, tak administrativního charakteru. Česká obchodní inspekce bude v kontrolách důsledně pokračovat i v dalších obdobích tak, aby bylo zamezeno používání nevyhovujících zařízení s určitou mírou nebezpečí pro konečného spotřebitele," upřesnil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Podívejte se, jak vypadají nabíječky, které byly vyhodnocené jako rizikové:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz