Domácí

Úřad varuje před těmito panenkami. Jsou v nich nebezpečné ftaláty

Úřad varuje před těmito panenkami. Jsou v nich nebezpečné ftaláty
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Český trh eviduje další nebezpečnou hračku pro děti. Panenka na zavěšení obsahuje ftaláty DEHP. To jsou nebezpečné látky, které mohou kromě jiného snižovat plodnost. Jsou nebezpečné, protože při hraní mohou přicházet do kontaktu s ústy, přecházet do slin a dostat se tak do těla. Varování před hračkou vydalo ministerstvo zdravotnictví.

Panenka na zavěšení v tylových šatech s velkou hlavou podle ministerstva zdravotnictví obsahuje škodlivé látky. Konkrétně jde o estery kyseliny ftalátové, pro dítě může mít kontakt s nimi vážné následky.

Nebezpečné látky mohou negativně působit na reprodukční orgány a způsobit problémy s plodností i v dospělosti. "Riziko obsahu di-(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) v hračce spočívá v tom, že při hře mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte, mohou přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě mohou být společně se slinami konzumovány," varuje ministerstvo zdravotnictví.

Související obsah

Ftaláty také poškozují endokrinní systém (systém žláz vylučujících hormony) a způsobují mutace plodu. Panenky jsou tak velkou hrozbou i pro těhotné ženy.

Hlava panenky obsahuje DEHP v množství 38,3 ± 15,3 % hm. "To nesplňuje limit 0,1 % hm., stanovený v článku 67 odst. 1 ve spojení s bodem 51 přílohy XVII (Omezení výroby, uvádění na trh a používání některých nebezpečných látek a předmětů) nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 (REACH)," vysvětlil resort.

Související obsah

Ministerstvo kromě fotografie poskytlo i dlouhý popis panenky. "Plastová panenka vysoká cca 17 cm, s dlouhými vlasy a s různobarevnými, tylovými šaty (ev. s tylovým závojem na hlavě upevněn plastovým kvítkem, s ozdobnými růžemi v živůtku šatů a plastovými střevíci. Panenka má na hlavě kovový kroužek k zavěšení, je volně uložena bez obalu a bez dalšího značení," popsalo ministerstvo.

Plastovou panenku jste mohli zakoupit v prodejně POTRAVINY v Halenkovicích ve Zlínském okrese. Distributor a země původu hračky jsou neznámé.

Pokud tuto hračku máte doma, zlikvidujte ji:

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz